Brett Bailey je autorem poselství ke Dni divadla

Jihoafrický dramatik, scénograf, režisér a autor uměleckých instalací Brett Bailey je autorem poselství k Mezinárodnímu dni divadla, který se slaví vždy 27. března. Na celém světě se konají festivaly, přehlídky, výstavy a další akce včetně předávání nejrůznějších cen. Ani oceňování nejlepších interpretačních výkonů českého divadla cenami Thálie není v tomto období náhodné, uskuteční se jen o dva dny později.Tradice dne divadla, na kterém se podílejí národní střediska Mezinárodního divadelního ústavu a s nimi i celá divadelní obec, se slaví od začátku šedesátých let. „K nejvýznamnějším patří poselství, jehož autorem je každoročně vybraná světově proslulá osobnost. Letos je jí Brett Bailey,“ řekla výkonná ředitelka českého centra Mezinárodního divadelního ústavu a šéfka Institutu umění – Divadelního ústavu Pavla Petrová. Jeho text bude čten i na českých scénách. Bailey se v něm zamyslel nad tím, že v každé společnosti lidé toužili se vyjadřovat.

„V malých vesničkách i na moderních jevištích světových metropolí, ve školních dvoranách i v chrámech, ve slumech, v komunitních centrech, na tržištích i ve sklepeních uprostřed velkoměst se lidé scházejí, aby komunikovali v pomíjivém světě divadla. Ve světě, který si vytváříme, abychom tělem, dechem a hlasem vyjádřili lidskou složitost, rozmanitost a zranitelnost,“ uvedl Bailey v textu. Právě pospolitost podle něj dodává lidem energii a moc, lze tak oslavovat bohatství různých kultur a zrušit hranice, jež je rozdělují.

„Máme se my, umělci, podřídit sterilizujícím požadavkům trhu nebo máme použít naši sílu a zajistit si místo v srdcích a myslích lidí, svolávat je k sobě, inspirovat je, okouzlovat, informovat a vytvořit svět naděje a otevřené, upřímné spolupráce,“ ptá se Bailey, jehož text byl přeložen do dvaceti jazyků a distribuován do více než devadesáti členských zemí. Autory poselství byli v minulosti například Jean Cocteau, Peter Brook, Pablo Neruda, Luchino Visconti, Richard Burton, Václav Havel, Tankred Dorst, Judi Dench, John Malkovich a Dario Fo.

Brett Bailey získal v roce 2007 za své scénické návrhy Zlatou medaili na Pražském Quadriennale, o čtyři roky později tam byl předsedou mezinárodní poroty. Režíroval zahajovací ceremoniál Světové konference o umění a kultuře v Johannesburgu (2009) a v letech 2006-2009 připravoval zahajovací představení pro Mezinárodní festival umění v Harare. V letech 2008-2011 byl kurátorem jediného veřejného uměleckého festivalu v Jižní Africe.

Foto Koen Cobbaert

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky