Březnové hudební rezidence přivítají v broumovském klášteře Aleše Březinu a Therese Aune
Skládání textů a hudby, společná tvorba, ale i spolupráce s místní komunitou. To vše čeká na oba hudebníky, kteří v broumovském klášteře stráví celý březen. Hudební rezidenci zakončí závěrečné vystoupení v rámci hudebního programu ArtCafé Plus v sobotu 26. března.
Aleš Březina je český hudební skladatel a muzikolog. Vystudoval hru na housle na Konzervatoři v Plzni a muzikologii na univerzitách v Praze, Basileji a Berlíně. Na Univerzitě Palackého v Olomouci absolvoval postgraduální studium zakončené titulem Ph.D. Ve své vědecké profesi se věnuje především bádání o Bohuslavu Martinů a české a světové hudbě 20. a 21. století. Od roku 1995 je ředitelem Institutu Bohuslava Martinů v Praze. Vydal několik knih, odborných sborníků a vědeckých studií v českých i zahraničních časopisech, přednášel v Evropě a USA. Byl dramaturgem řady hudebních festivalů a dramaturgicky spolupracuje s mnoha orchestry a operními domy v Čechách i v zahraničí.
Jeho orchestrální skladby, melodramy a suity z jeho filmových a divadelních hudeb uvedla Filharmonie B. Martinů Zlín, Pražský komorní orchestr, Guarneri trio Prague, Dvořákovo trio, Severočeská filharmonie Teplice, Jihočeská filharmonie a Filharmonie Hradec Králové. Březina složil hudbu k více než 20 filmům, např. Jana Hřebejka, Petra Zelenky, Jiřího Menzela a dalších. Za svou filmovou hudbu byl několikrát nominován na cenu Český lev, Cenu české filmové kritiky a cenu European Film Composer 2010. Rozsáhlá je i jeho práce pro divadlo, kde spolupracoval s Robertem Wilsonem, Jiřím Ornestem, Jiřím Nekvasilem, Janem Hřebejkem, Jiřím Menzelem, Pamelou Howard, Šimonem Cabanem, Janem Nebeským, Martinou Schlegelovou, Michalem Dočekalem, Petrem Zelenkou, Janou Kališovou, Martinem Vačkářem, Romanem Meluzínem ad.
„V Broumově se budu věnovat skládání hudby pro film „Já, Anežka“ o sv. Anežce České. Během rezidence se také zapojím do semináře hudební výchovy na Gymnáziu Broumov. Na příkladu své vlastní tvorby představím, jak se ve filmu pracuje s hudbou. Vysvětlím studentům, jak se hudba skládá a také jim představím hudbu, kterou složím v rámci rezidence. Jako host se také plánuji zapojit do pracovní skupiny projektu OnStage, kde nasdílím své zkušenosti s realizací Špalíčku Bohuslava Martinů. Pokud bude příležitost, rád bych udělal také nějaký workshop pro broumovský dětský domov,“ uvedl Aleš Březina.
Therese Aune je norská muzikantka a skladatelka, která vystudovala Rhythmic Music Conservatory v Kodani. Skládá experimentální popovou hudbu – někdy snovou a evokativní, jindy drsnou. Její skladby odrážejí protichůdné touhy – být sama, a zároveň někam patřit, být samostatná, a zároveň závislá na ostatních. Kromě skládání hudby pro své vlastní sólo projekty strávila Therese Aune předchozí roky také skládáním hudby pro umělecké instalace, podcasty a filmy. V nedávné době se věnovala především skládání soundtracku pro svůj první celovečerní dokument – film „White Lies“ režisérky Emilie Beck. Film bude mít premiéru 26. března na filmovém festivalu Cph:dox v Kodani. Therese Aune má na kontě dvě alba: “Billlowing Shadows, Flickering Light” (2012) a “Cocoon” (2015). Přispěla také na desky jiných umělců, například Who killed Bambi, Calum Builder a Siri Byrkjedal.
„Během rezidence v Broumově se budu soustředit především na dokončení textů, hudby a aranží pro své další sólové album. Část hudby budu pravděpodobně nahrávat v nahrávacím studiu v klášteře. Zbývající studiové práce dokončím po svém návratu do Norska, kde budou na mé desce spolupracovat další hudebníci a kolegové. Při rezidenci bych ráda napsala také pár nových skladeb, které vyzkoušíme společně s místním sborem z broumovské ZUŠ. Pro sbor budu skládat úplně poprvé, takže jsem z toho nervózní, ale zároveň se i těším, až se této výzvy chopím,“ řekla Therese Aune.
Partnerem projektu je asociace NOPA (Norská společnost skladatelů a textařů), která do Broumova vyšle na hudební rezidence své členy, podělí se o své know-how z oblasti autorských práv aj., a zajistí českému projektovému týmu program pracovních pobytů v Norsku.
Projekt “Hortus Musicalis Broumov – rezidence, kulturní výměna, komunita” rozšiřuje nabídku Vzdělávacího a kulturního centra Broumov o nové programy, posiluje kapacitu instituce, včetně posílení spolupráce a kulturní výměny mezi Českou republikou a Norskem, a zároveň přispívá k rozvoji regionu a k posílení soudržnosti místní sociálně různorodé komunity.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]