Británie podléhá vlně koronavirových uzavírek

Epidemie koronaviru se stále rozmáhá a asi si ještě nějakou dobu počkáme, než bude ústupu. Nyní i země, které s uzavíráním kulturních a jiných institucí vyčkávaly, postupně vyhlašují stejná opatření, jako ve zbytku Evropy.
Jonas Kaufmann – Fidelio (zdroj Royal Opera House)

Dveře Royal Opera House v Covent Garden (ROH) se 16. března 2020 zavřely návštěvníkům jen několik minut po veřejném prohlášení Borise Johnsona o uzavření kulturních institucí. Publikum tak přišlo ještě ten večer o inscenaci Traviaty a následující den o Fidelia s Jonasem Kaufmannem a Lise Davidsen v hlavních rolích. Vedení královské opery tak zrušilo všechna nadcházející představení až do odvolání.

Zaměstnanci a umělci ROH jsou životně důležití pro budování našeho umění. Bez nich bychom jednoduše nemohli existovat. Pozastavení našich představení bude mít dopad nejen na naše věrné publikum, ale i na naše angažované a talentované zaměstnance. Budeme pracovat v rámci vládních pokynů, abychom během této obtížné doby zajistili našim zaměstnancům a umělcům bezpečnost a pohodlí. Naši stálí i externí zaměstnanci jsou závislí na příjmu, který opera získává nákupem vstupenek. Bez možnosti uvádět představení nám nezbývá, než se spoléhat na filantropickou podporu a charitativní dary,“ uvedl Alex Beard, generální ředitel ROH.

Od 17. března je zavřena též Wigmore Hall, uzavírka zatím trvá do 14. dubna 2020. „S lítostí oznamujeme, že všechny koncerty a události v tomto období jsou zrušeny. Velké množství mezinárodních umělců ztratilo možnost přicestovat kvůli probíhajícím restrikcím,“ uvedlo vedení světoznámé koncertní síně.

Podobně reagovala English National Opera: „V souladu s vládním doporučením eliminovat cestování a společenský život pouze na nezbytnou míru ve snaze zabránit šíření koronaviru, jsme se rozhodli uzavřít London Coliseum veřejnosti s okamžitou platností až do odvolání.“

Festival Grange Park Opera v Surrey Hills oznámil 17. března, že program na léto ruší. Zakladatel festivalu Wasfi Kani uvedl: „Jsme v kontaktu s našimi operními kolegy a rozhodli jsme se, že pustíme sezónu 2020 k ledu. Některá představení by se konat mohla, ale situace se vyvíjí tak rychle, že je těžké vytvořit konkrétní plán.“ Kani dále požádal zákazníky a podporovatele festivalu, aby zvážili nežádat o navrácení vstupného jako podporu festivalu. „To v této náročné době pomůže udržet náš chod i naši charitativní činnost.“ uvedl Kani s tím, že brzy zveřejní nové aktualizované informace.

I letní operní festival v Glyndebourne zvažuje své možnosti a oznámil, že do 20. března 2020 oznámí přehodnocený program svého ročníku 2020.

Je jen otázkou dní, možná hodin, kdy budou uzavřeny koncertní síně v Southbank Centre a Barbican.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat