České orchestry, divadla a festivaly ruší nebo přesouvají koncerty, očekávají ztráty

Epidemie koronaviru a s ní spojená vládní opatření dopadla také na hudební svět. Zrušené koncerty znamenají nejistou budoucnost a finanční ztráty. Problémy se netýkají pouze hudebníků, ale také osvětlovačů, zvukařů, technické pomoci, produkčních zaměstnanců, šatnářů a dalších profesí potřebných k zajištění produkce. Hudebníci přesouvají svá jarní vystoupení na pozdější termíny.
Ilustrační foto (zdroj FB)

Z koncertů, na kterých spolupracuji, jsem se naštěstí zatím nesetkala s jediným případem, kdy by se vystoupení daného umělce zrušilo bez náhrady. Je v zájmu všech, aby se koncerty uskutečnily, a proto se všechny managementy účinkujících a pořadatelé usilovně snaží najít alternativní termín. Koncerty se přesouvají většinou na podzim,“ sdělila novinářům Zdena Selingerová, která zajišťuje propagace kulturních akcí.

Na pomoc vznikla platforma Intermesos zajišťující volné pracovníky a prostředky zábavního průmyslu pro vytížení kapacit v ostatních sektorech. Databáze registruje různé dovednosti a možnosti, jakými registrovaný disponuje: typy řidičského oprávnění, oprávnění manipulace s různými stroji, typ vozidla k dispozici, vybavenost cizími jazyky a podobně.

Česká filharmonie zrušila všechny koncerty a edukační programy až do 29. dubna. Program jubilejní 125. sezony bude zveřejněn podle původního plánu 26. března. „Od minulého týdne zaznamenáváme mimořádně velkou vlnu solidarity projevovanou zprávami od abonentů i držitelů jednotlivých vstupenek, že peníze za zrušené koncerty zpět nechtějí a věnují je na filharmonii, která se vlivem nastalé situace dostane do milionových finančních ztrát. Nezbývá než říct, že si toho velmi vážím a upřímně děkuji jménem svým i celého orchestru,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Kvůli nařízení vlády, které má zabránit šíření koronaviru, ruší Filharmonie Brno také letošní Velikonoční festival duchovní hudby, který se měl konat od 5. do 19. dubna 2020 „Zpráva nás zastihla necelý měsíc před začátkem festivalu, který byl již kompletně připraven. Je nám velmi líto, že ho musíme zrušit. Jedná se o akci, na kterou přijíždějí lidé z celé republiky i ze zahraničí,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Filharmonie jedná o tom, že by se některé letošní koncerty přesunuly do následujícího ročníku. Posluchači, kteří již mají vstupenky, je mohou vrátit ode dne poté, kdy se měl neuskutečněný koncert konat.

Vedení Národního divadla v Praze oznámilo zrušení realizace Szymanowského opery Král Roger a koncertního provedení Mozartovy opery Zaide. Ze stejného důvodu ruší všechna představení Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, a to až do 31. března 2020 včetně.

Národní divadlo Brno zrušilo všechna představení v Janáčkově divadle, Mahenově divadle a divadle Reduta již 10. března 2020. Tento stav bude trvat až do odvolání.

I Janáčkova filharmonie Ostrava zatím do 15. dubna ruší koncerty 19., 26. a 29. března 2020 bez náhradního termínu, jiné koncerty odkládá na náhradní datum.

Oproti tomu organizátoři Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka pokračují v jeho přípravách a doufají, že během května již bude situace stabilizovaná. „K dnešnímu dni nedochází k žádné změně programu ani účinkujících a festivalový tým pracuje na tom, aby byl festival realizován v plném rozsahu. Vzhledem k tomu, že zahajovací koncert se koná až 27. května věříme, že v té době již bude kulturní život v naší vlasti opět v plném rozsahu a že se budeme všichni setkávat na festivalových koncertech,“ uvedl ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat