Britští dirigenti: Orchestry nemusí pandemii přežít
Na obnovu kulturních akcí jako divadelních představení nebo koncertů v Británii dojde při uvolňování zákazů až později. Mnoho uměleckých organizací žije z rezerv a bez pomoci mnohým hrozí zánik, píše The Guardian.
„Orchestry nemusejí přežít, a pokud přežijí, pak mohou čelit nepřekonatelným překážkám, aby obstály v nové realitě,” píše se v dopise. Autoři připouštějí, že se to týká všech druhů hudby, nejen klasické.
Orchestrální hudba je především živá zkušenost a vyžaduje účast všech – účinkujících i posluchačů – v téže místnosti. To, co lze v této době dělat individuálně na internetu, je také dobré, ale jádro práce orchestrů je tvorba ve společenství jiných, sdílení prostoru, umění a emocí, což je důležité i ozdravné, stojí v listu. Naučit se hrát při dodržování odstupu bude těžší, ale je třeba to zajistit.
„MUSÍME najít způsob, jak brzo začít hrát společně, třeba i bez diváků, máme-li si zachovat svůj standard. Potřebujeme, aby vláda stanovila dobu, kdy se tak může stát, a jak to bude možné zařídit. Chápeme, že se nelze vrátit ke všemu, co bylo dříve; budeme tvůrčí a neúnavní při řešení problémů i nečekaných událostí,” napsal Simon Rattle, který řídí Londýnský symfonický orchestr, a Mark Elder, jenž vede manchesterský orchestr Hallé.
Oba doufají, že hudba pandemii přečká. „Odmítáme uvěřit, že hudba hraná naživo zanikne, avšak nepřežije výhradně z optimismu. Bude potřebovat podporu a pochopení, zejména až se znovu vydá k publiku. První rok hraní v menším obsazení a před méně diváky pro nás bude nejtěžší období, budeme potřebovat pomoc, abychom je překonali,” píší dirigenti.
Britská vláda sestavila skupinu, která má pomoci obnově činnosti oborů zajišťujících aktivity ve volném čase a zábavě, avšak byla kritizována za to, že v ní nejsou zástupci hudební branže.
Rattle s Elderem poukazují na jiné evropské státy, kde orchestry postupně obnovují činnost a řeší způsoby, jak zajistit fyzický odstup. Radí, aby se Británie poučila z toho, což už jinde funguje, a nezačínala od nuly. Sir Simon Rattle provede v sobotu v pražském Rudolfinu benefiční koncert, na němž vystoupí i jeho žena Magdalena Kožená. Účinkující se před začátkem otestují na koronavirus, v hledišti bude jenom pět set diváků.
Na obtížnou situaci v uměleckém světě v Británii upozorňují i jiní představitelé tamní kultury. Až 70 procent divadel uvedlo, že jim letos dojdou peníze.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]