Druhý koncert Slovenské filharmonie s publikem i online

Koncerty s publikem pokračují ve Slovenské filharmonii v úterý 16. června 2020. V koncertní síni SF se představí přední slovenský klavírista mladší generace Matej Arendárik, v jehož interpretaci zazní dvě slavná díla klavírní literatury - Šest klavírních skladeb, op. 118 Johannese Brahmse a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského.
Koncertní síň Slovenské filharmonie (foto jan.f.lukas)

V koncertní síni s kapacitou 700 míst přivítá Slovenská filharmonie na koncertech trvajících cca hodinu povolený omezený počet návštěvníků v rouškách, za dodržení veškerých hygienických opatření. Klavírní recitál můžete sledovat v přímém přenosu na webových stránkách i na Facebooku.

Matej Arendárik vystudoval AMU v Praze pod vedením Mariana Lapšanského a absolvoval mistrovské kurzy s renomovanými umělci jako například Mikhail Voskresensky, Eugen Indjic či Boris Berman. Je laureátem několika mezinárodních soutěží, včetně Mezinárodní klavírní soutěže Johanna Nepomuka Hummela. Koncertoval v prestižních sálech jako Concertgebouw Amsterdam, Southbank Centre v Londýně a pražské Rudolfinum, a účinkoval na festivalech jako Pražské jaro či Bratislavské hudební slavnosti.

Na programu zazní díla Johannese Brahmse a Modesta Petroviče Musorgského. Šest klavírních skladeb, op. 118 zkomponoval Brahms v roce 1893 v idylickém prostředí Bad Ischlu, kde trávil od roku 1889 letní měsíce – utíkal tam před shonem velkoměstského života ve Vídni. Věnoval je Clare Schumannové. Cyklus obsahuje čtyři intermezza, baladu a romanci a spolu s klavírními opusy 116, 117 a 119 je považován za nejintimnější zpověď skladatele. Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského patří k nejznámějším dílům klasické hudby vůbec, a to nejen v originální verzi pro klavír, ale i v orchestrální instrumentaci Maurice Ravela. Musorgskij dílo napsal pod dojmem posmrtné výstavy Viktora Alexandroviče Hartmana, ruského malíře, architekta a skladatelova přítele. Cyklus zahrnuje deset výrazově kontrastních skladeb, které jsou protkány několika intermezzy – „Promenádami“.

Slovenská filharmonie uvede do konce června ještě dva Koncerty s publikem, 23. a 30. června 2020. Tyto koncerty SF věnuje a vstupenky přednostně nabídla pracovníkům zdravotnických zařízení v první linii, kteří během předchozích měsíců bojovali proti pandemii a byli zde nepřetržitě pro nás všechny. Vstupenky věnuje bezplatně i stálým návštěvníkům, abonentům a příznivcům České filharmonie. Vstupenky jsou připraveny v omezeném počtu, poněvadž kapacita koncertní síně je v tomto období omezená.

Mohlo by vás zajímat