Brněnská primátorka jedná o převedení Národního divadla Brno do správy státu

Vedení Brna se kvůli klesajícím příjmům městského rozpočtu vrací k myšlence převodu Národního divadla Brno na stát. Pro takový krok by bylo zapotřebí změnit zákon. Brněnská primátorka Markéta Vaňková v pondělí 9. listopadu na videokonferenci jednala s jihomoravskými krajskými zastupiteli o jejich podpoře takové změny.

Národní divadlo Brno (zdroj commons.wikimedia.org/Millenium187)

„Hovoří se o tom delší dobu. Toto téma jsme otevřeli v souvislosti s aktuální situací, kdy předpokládáme výrazný propad daňových příjmů města a hledáme, kde snížit jeho výdaje. Pouze provozní náklady Národního divadla Brno jsou 600 milionů korun ročně,“ uvedla Markéta Vaňková.

Plán na převod divadla do správy státu vychází z toho, že ND Brno má svým působením přesah na celou Moravu. Stejný krok zvažuje i Ostrava, i její divadlo slouží divákům z okolních krajů. Obě divadla by tak mohla mít stejný status jako pražské Národní divadlo, které je centrem pro diváky z Čech. Obě města nyní projednávají jednotný postup při jednání se státem.

„Tuto myšlenku jsem probírala se všemi ministry kultury, se kterými jsem se ve funkci primátorky dosud setkala, bohužel zatím nebyla z jejich strany kladně akceptována,“ dodala Vaňková.

K přechodu pod správu státu se podle ní staví kladně i ředitel ND Brno Martin Glaser. „Chceme o tom jednat i se zástupci kulturní obce v Brně a ideálně i celorepublikově a máme za to, že by tento, podle nás logický návrh, mohl být podpořen. Pro brněnskou kulturu by to samozřejmě přineslo větší možnosti financování,“ dodala Vaňková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments