Brněnské Národní divadlo je bez ředitele, Daniel Dvořák dal výpověď

Aktualizováno 27.9.2012 20:40 Ředitel brněnského Národního divadla Daniel Dvořák dal výpověď. V oficiálním prohlášení oznámil, že nechce nadále stát v čele podfinancované a politickými tlaky zmítané instituce.

Nedostatečné financování divadla, které je příspěvkovou organizací brněnského magistrátu, brání podle Dvořáka jeho rozvoji. Ředitel ve výpovědi poukázal i na údajné pokusy řídit instituci politicky a nikoliv odborně. Nelíbí se mu ani údajná neochota města Brna nakupené problémy řešit.

Podle našich informací přímo z divadla od jeho nejbližších spolupracovníků Daniel Dvořák dnes odpoledne nechal svolal poradu nejužšího vedení, tedy šéfy jednotlivých souborů, kde jim své rozhodnutí oznámil, poděkoval jim za spolupráci a rozloučil se s nimi.

Pokud by měla být dodržena ustanovení Zákoníku práce, Dvořákovi by měl pracovní poměr v brněnském Národním divadle definitivně skončit ještě před koncem tohoto roku, 30. listopadu 2012. V příštích dnech si Daniel Dvořák bude vybírat dovolenou, kterou hodlá trávit v zahraničí.  

Daniel Dvořák (1954) stál v čele brněnského divadla pět let. Za několik měsíců by musel podle nařízení magistrátu svoji pozici obhajovat ve výběrovém řízení, k čemuž byl ještě podle svých nedávných prohlášení připraven. Dnes ale zdůraznil, že výpověď je tečkou za jeho působením v Národním divadle v Brně. Ani po případných systémových změnách, po nichž volá, se prý již nehodlá o post šéfa tohoto divadla ucházet. Daniel Dvořák v poslední době čelil řadě útoků zevnitř divadla, někteří umělci mu vyčítali podivné financování instituce a protežování části umělců na úkor jiných.

V souvislosti s nynějším rozhodnutím Daniela Dvořáka podat v Brně výpověď se znovu začalo spekulovat o jeho případném nástupu do čela pražského Národního divadla, poté, co Ondřeje Černého Ministerstvo kultury nedávno odvolalo. Ministryně Hanáková přitom rozhodla o „uzavřeném“ výběrovém řízení, s oslovením předem vytipovaných kandidátů, jejichž jména ale zatím stále nezveřejnila.

***

Dokument:

Prohlášení Daniela Dvořáka, ředitele Národního divadla Brno

Dne 27.9.2012 jsem z vlastního rozhodnutí podal výpověď z pracovního poměru v Národním divadle Brno.

Vedly mne k tomu zejména tři důvody:

1) Dlouhodobé a stále se zvyšující podfinancování divadla, které podvazuje jeho kvalitativní rozvoj a směrem k Evropě mu uzavírá možnosti, které jsou v jeho kategorii obvyklé. Zároveň působí destruktivně z hlediska odměňování spolupracovníků.

2) Ruku v ruce s tím se zvyšuje výskyt pokusů zasahovat do chodu této výsostné instituce nikoli z odborných nýbrž z čistě politických hledisek.

3) Zjevná nechuť města k zásadním systémovým řešením, která by situaci mohla alespoň zmírnit.

Aby bylo jasné, toto jen konstatuji jako hlavní subjektivní důvody mého rozhodnutí k odchodu.

Končím spolupráci v situaci, kdy jsem od r. 2007 se svými kolegy prakticky bezezbytku realizoval a naplnil koncept, na základě kterého jsem uspěl ve výběrovém řízení. Pod mým vedením dosáhlo divadlo každoročně zlepšeného hospodářského výsledku. Každoročně jsem splnil kritéria zřizovatele pro hodnocení ředitelů a byla mi za to vždy přiznána odměna. Dozorčí rada NDB jako kompetentní orgán zřizovatele doporučila mé setrvání ve funkci bez výběrového řízení a dehonestující trestní oznámení pro podezření z přečinu porušení povinností při správě cizího majetku odložila Policie České republiky jako bezdůvodné.

Všem, kteří pozitivně přispěli k dobrým výsledkům divadla za mého vedení v období 2007 až 2012 ze srdce děkuji.

Ak. arch. Daniel Dvořák

V Brně 27.9.2012

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments