Brněnské Národní divadlo se chlubí rekordními tržbami

Národní divadlo Brno v kalendářním roce 2015 zaznamenalo rekordní tržby ze vstupného. Diváci vynaložili na kulturu více než 56 milionů korun. V roce 2014 tržby činily 47,3 milionu korun. Výsledky hospodaření dnes novinářům poskytl ředitel divadla Martin Glaser, podle kterého divadlo dokázalo zvýšit návštěvnost a tržby bez uměleckého i cenového podbízení.

V roce 2015 do Národního divadla Brno přišlo 227.838 lidí, což je o 3.831 více než v předcházejícím roce. Dalších 2.854 lidí přilákal program festivalu Divadelní svět Brno. Návštěvnost divadla se zvýšila i přesto, že se snížil celkový počet odehraných představení. Podle Glasera to znamená také vyšší efektivitu v podobě ušetřených nákladů spojených s reprízami. Více peněz tak zbylo na obměnu repertoáru.

Janáčkovo divadlo Brno (foto NDB)
Janáčkovo divadlo Brno (foto NDB)

V roce 2016 připraví Národní divadlo Brno kromě 16 premiér i dva velké mezinárodní festivaly. „V květnu se vrátí úspěšný Divadelní svět Brno a v říjnu se uskuteční další ročník festivalu Janáček Brno,“ uvedl Glaser. Program festivalů zveřejní divadlo v únoru, kdy také začne předprodej vstupenek.

Národní divadlo Brno hospodaří s ročním rozpočtem přes 300 milionů korun. Hlavním zdrojem peněz zůstává magistrát. Právě město Brno je totiž zřizovatelem divadla. Na provoz přispívají také stát a Jihomoravský kraj, dalším přilepšením je třeba pronájem budov.

Mahenovo divadlo Brno (foto NDB)
Mahenovo divadlo Brno (foto NDB)

Martin Glaser do divadla nastoupil na konci roku 2013 s cílem zvýšit uměleckou kvalitu i ekonomické ukazatele. Postupně přivedl nové šéfy uměleckých souborů. Činohru vede Martin Františák, operu Jiří Heřman, balet Mário Radačovský.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat