Brněnský koncert amerického Kronos Quartetu byl vyprodaný

Vyprodaný sál brněnského hudebního klubu Sono v sobotu sledoval vystoupení amerického Kronos Quartetu, který patří k nejproslulejším interpretům moderní vážné hudby. Soubor letos slaví čtyřicet let existence, v Brně vystoupil poprvé, když zahrál v rámci festivalu Janáček Brno.

Brněnský koncert trval více než dvě hodiny. Fanoušci se dočkali tří přídavků. Americký soubor předvedl, že se nevyhýbá hudebním klasikům ani aktuální moderně. Vedle skladby Sergeje Rachmaninova tak zazněly i tóny z Konga nebo v samotném závěru adaptace jedné ze skladeb populární islandské rockové skupiny Sigur Rós. Ti byli jednou z hvězd loňského ročníku festivalu Colours of Ostrava. O rok dříve na jednom z největších tuzemských festivalů vystoupil i Kronos Quartet.Slavný kvartet, který nedávno hrál i v Praze, dnes zařadil na program také dílo amerického minimalisty Steve Reicha Different Trains, které odkazuje na Janáčkovu metodu nápěvků mluvy. Skladba na téma holocaustu získala prestižní cenu Grammy. Autor v ní využívá i rozhovorů zaznamenaných na magnetofonové pásky. Na jedné z návštěv České republiky Reich uvedl, že melodie řeči je podle něj vlastně obraz člověka, který zachycuje jeho duši. Jeho předchůdce Janáček si také zaznamenával hovory obyčejných lidí, jejich intonaci a používal je ve svých dílech.

Koncert Kronos Quartetu byl jedním z prvních vrcholů festivalu Janáček Brno. V neděli zavítá do Brna operní soubor ze Štýrského Hradce s inscenací Její pastorkyně, stejnou operu uvedou i umělci z Chorvatského národního divadla v Záhřebu. Festival letos nabídne i dvě různá provedení opery Příhody lišky Bystroušky. Jedno z nich v sobotu představili studenti Janáčkovy akademie múzických umění, druhé představí pražské Národní divadlo.

Ital Alessandro Bosetti složil u příležitosti Janáčkova jubilea skladbu pro hlas a elektroniku nazvanou Zápisníky. Uvede ji 24. listopadu ve vile Tugendhat. Inspirovaly jej Janáčkovy sešity se zápisky takzvaných nápěvků mluvy, kterou slyšel kolem sebe. Festival 29. listopadu slavnostně zakončí Glagolská mše v sále Stadionu v Kounicově ulici, kde měla v roce 1927 světovou premiéru. Dílo zazní v autentické, premiérové verzi, s původními varhanami.

Přehlídka letos připomíná sto šedesátého výročí narození skladatele, který s Brnem spojil život a dodnes patří ke kulturním ikonám města.

Foto Rachot

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]