Brno chystá rekonstrukci Janáčkova divadla, opera se bude hrát v Mahenově

Dvořák, Janáček, Rossini, Ponchielli, ale i Bartók, Schönberg či opera soudobé finské skladatelky, která měla svoji premiéru před patnácti lety v Salcburku. To vše pod jednotícím mottem Toužím, tedy jsem. Avšak také uzavření Janáčkova divadla kvůli rekonstrukci a hraní v blocích. Podoba nadcházející brněnské operní sezony je odtajněna. Stalo se tak na konci minulého týdne v průběhu koncertu v Janáčkově divadle, kde z nově chystaných operních titulů zazněly ukázky.

Koncert NDB k sezoně 2016/2017 (zdroj FB NDB)
Koncert NDB k sezoně 2016/2017 (zdroj FB NDB)

První dvě nové operní inscenace a jména jejich režisérů – Roberta Carsena a Davida Radoka – přitom divadlo ohlásilo již v souvislosti se zveřejněním programu letošního ročníku janáčkovského bienále (informovali jsme zde).

K plánům sezony 2016/2017 šéf souboru Janáčkovy opery Jiří Heřman uvedl: „Před námi je krásná a náročná sezona s bohatou nabídkou. Začátek bude ve znamení janáčkovského festivalu a vynikajících inscenací připravených naším operním souborem i zahraničními hosty. Festival slavnostně zahájí Káťa Kabanová a v rámci festivalu bude uveden i Modrovousův hrad a Očekávání, které připravuje Janáčkova opera ve spolupráci s Operou Göteborg. V zimě se opera po delší době zase ocitne v Mahenově divadle kvůli velké rekonstrukci Janáčkova divadla. Na diváky dále čekají slavná a ověřená skladatelská jména, jako jsou Dvořák, Rossini, Ponchielli, ale i současní skladatelé, neboť uvádění nových děl patří k nejlepším tradicím opery. V této sezoně to bude žena, finská skladatelka Kaija Saariaho. Nabídnout představení na nejvyšší umělecké úrovni je naším hlavním cílem, proto od sezony 2016/2017 budeme hrát jednotlivé oper­ní tituly vždy v krátkém časovém odstupu, takzvaných blocích.“

Janáčkovo divadlo (foto archiv)
Janáčkovo divadlo (foto archiv)

A tady je konkrétní seznam nově chystaných brněnských premiér příští sezony, včetně jmen dirigentů a režisérů, tak jak nám jej dnes divadlo poskytlo:

Leoš Janáček:
Káťa Kabanová
Dirigent: Ondrej Olos
Režie: Robert Carsen
Premiéra 7. října 2016 Janáčkovo divadlo

Béla Bartók:
Modrovousův hrad
Arnold Schönberg:
Očekávání
Dirigent: Marko Ivanović
Režie: David Radok
(koprodukce ND Brno / Opera Göteborg)
Premiéra 15. října 2016 Janáčkovo divadlo

Antonín Dvořák:
Čert a Káča
Dirigent: Jakub Klecker
Režie: Jiří Heřman
Premiéra 10. prosince 2016 Mahenovo divadlo

Amilcare Ponchielli:
La Gioconda
Dirigent: Jaroslav Kyzlink
Režie: Tomáš Pilař
Premiéra 4. února 2017 Janáčkovo divadlo

Kaija Saariaho:
Láska na dálku
Dirigent: Marko Ivanović
Režie: Jiří Heřman
Česká premiéra 24. března 2017 Janáčkovo divadlo

Gioachino Rossini:
Hrabě Ory
Dirigent: Robert Kružík
Režie: Lenka Flory
Premiéra 26. května 2017 Mahenovo divadlo

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář