Na Staroměstské radnici se oceňovalo, mezi vyznamenanými jsou i Červená, Moravec a Kout

Operní pěvkyně Soňa Červená dnes odpoledne společně s filmařem Fero Feničem a sochařem Stanislavem Kolíbalem převzala na Staroměstské radnici čestné občanství Prahy. Za pianistu Ivana Moravce ocenění přijala jeho dcera. Primátorka Adriana Krnáčová také předala stříbrné medaile hlavního města Prahy, mimo jiné i dirigentu Jiřímu Koutovi.

Staroměstská radnice (foto archiv)
Staroměstská radnice (foto archiv)

Hlavní město uděluje čestná občanství jako poctu od roku 1920. Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená se v Praze narodila, část svého života ale prožila v emigraci, po roce 1989 se začala opět do Česka vracet a dnes v Praze opět žije. Virtuos Ivan Moravec byl jediným Čechem, který se dostal mezi sedm desítek pianistů, jejichž umění zachycuje na CD prestižní edice Velcí klavíristé 20. století. Dlouholetý pedagog Akademie múzických umění zemřel loni v červenci.

Stříbrná medaile hlavního města Prahy je zvláštním projevem úcty a oceněním za významná umělecká, vědecká a jiná díla mající vztah k hlavnímu městu. Osmasedmdesátiletý Jiří Kout byl umělecky perzekuován kvůli nesouhlasu se vstupem vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, v sedmdesátých letech emigroval a později působil jako šéfdirigent opery v Berlíně a hudební ředitel opery v Lipsku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat