Brno Contemporary Orchestra chystá světové premiéry brněnských autorů

Brno Contemporary Orchestra, soubor zaměřený na soudobou hudbu, chystá na 30. dubna světové premiéry skladeb dvou brněnských autorů. Zazní Pohádky z promítačky od Maria Buzziho a Organizace pro ansámbl a sólový saxofon od Pavla Zlámala. Obojí vzniklo přímo pro Brno Contemporary Orchestra, který svou sedmou koncertní sezonu označil přívlastkem "zlobivá".
Brno Contemporary Orchestra, Cirkus Le Grando (foto Petr Francán)

Buzziho skladba má být připomínkou dětství na sklonku komunistické totality a tehdejšího “domácího kina”, tedy filmů z promítačky. Autor vybral čtyři pohádky z různých částí světa a složil k nim hudbu.

Jsou to Chudobný čižmár, Kouzelná lampa, Divotvorný džbán, Liška a čáp. Muzika vychází z tradic těch různých kultur. Zakroužíme nad Slovenskem, proletíme se nad Arábií, zamíříme až do Číny a přes Rusko se (snad) vrátíme zase zpátky,” popsal Buzzi, jinak známý zejména jako autor scénické hudby.

Skladatel a saxofonista Zlámal se prostřednictvím Organizace pro ansámbl a sólový saxofon pokusí vykročit z prověřených formátů orchestrální skladby i ansámblové hry.

Jakkoliv se v soudobé hudbě tvůrčí způsoby značně rozrůstají a rozšiřují, nemyslím si, že by byly možnosti vyčerpány. Jednou z těchto možností je dle mého volnější partitura a improvizace, což je zároveň princip mně velmi blízký,” uvedl Zlámal.

Ve skladbě pracuji s improvizací na vícero úrovních. Uvidíme, jakých rozuzlení či překvapení se tak nakonec dočkáme,” doplnil skladatel. Program koncertu v klubu Leitnerova rozšíří ještě tvorba Slováka Martina Burlase, dirigovat bude Pavel Šnajdr.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat