Brno Contemporary Orchestra láká posluchače na turbíny

Pět skladeb a pět premiér na místě, kde se ještě nikdy žádný koncert nekonal – to je koncert, původně plánovaný do hlavních výstavních prostor Technického muzea vedle Kaplanovy turbíny, který musel být z důvodů poškození střechy v prosinci přesunut jinam.

Pádová zkušebna Leteckého ústavu FSI VUT (zdroj Brno Contemporary Orchestra)
Pádová zkušebna Leteckého ústavu FSI VUT (zdroj Brno Contemporary Orchestra)

Podařilo se najít velmi zajímavou náhradu – pádovou zkušebnu Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT. Prostory, které jen tak každý smrtelník nenavštíví, velmi zajímavé místo pro dobrodruhy a zájemce, kteří chtějí poznat něco neobvyklého.

„Srdečně zveme poluchače na koncert z racionálně konstruovaných kompozic, který proběhne v prostorech, kde se testují stroje jako letadla a vesmírné družice. Hudební stroje a strojky rozezvučí pádovou zkušebnu Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně“, láká posluchače dramaturg Brno Contemporary Orchestra Viktor Pantůček.

„Poprvé se s orchestrem ocitneme v laboratoři. Je to pro nás velká výzva. Pět skladeb inspirovaných technikou, stroji. Ve spolupráci se skvělými lidmi z Fakulty strojního inženýrství se pokusíme rozeznít různé stroje, které nám zapůjčí a necháme i posluchače, aby si zkusili, že zajímavě může znít třeba i turbína. Určitě by si tento projekt neměli nechat ujít, cestu vyznačíme, takže se určitě neztratí“ doplňuje umělecký šéf a dirigent BCO Pavel Šnajdr.

Zazní tři skladby na objednávku Brno Contemporary Orchestra, z toho dvě ve světové premiéře, dále jedna česká a jedna brněnská premiéra, takže v souhrnu pět skladeb a pět premiér na místě, kde se ještě nikdy žádný koncert nekonal – polydynamické studie Miloslava Ponce, nekonečná či neukončitelná trajektorie s označením C od Luboše Mrkvičky, pulzující variace Petra Hromádky, stochastické milníky Ianise Xenakise a mechanicky vybroušené piano Trevora Grahla.

Na vystavené turbíny si budou moci zájemci zahrát před a po koncertě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments