Brno Contemporary Orchestra odehraje čtyři premiéry

Brno Contemporary Orchestra se po delší době vrací do Besedního domu, oslaví tak 150 let od jeho vzniku. Orchestr ve své 11. koncertní sezoně nachystal program ušitý Besednímu domu přímo na míru.

Pavel Šnajdr (foto Marek Olbrzymek)
Pavel Šnajdr (foto Marek Olbrzymek)

Tři české a jedna světová premiéra:

  • Skladba Mirely Ivičević je připomínkou statečného boje Jugoslávských partyzánů proti fašistické ose, při kterém zahynul i autorčin dědeček.
  • Klavírní koncert Borise Čajkovského je ukázkou možností virtuozity v soudobé hudbě. Jeden nástroj a participanti, kteří dotvářejí jeho vyznění.
  • Jihokorejská, v Berlíně žijící skladatelka Unsuk Chin věnovala svoji skladbu subversivní komunitě Graffiti, a to v tom původním, ještě nezkomercionalizovaném významu.
  • Na závěr zazní ve světové premiéře koncert pro patnáct bojovníků, pro patnáct členů souboru Brno Contemporary Orchestra z pera předního českého skladatele Víta Zouhara. Podium se promění v bojový ring…

„Besední dům je nejstarším kreativním centrem v Brně, scházely se zde různé komunity a na jeho chodu participovala řada dobrovolníků. V rámci udržitelnosti se šetřilo energií a nejezdilo auty. Od počátku se tam poslouchala contemporary music, četly a prezentovaly bestselery, konaly workshopy, dílničky a bujaré after párty. Gastro bylo sezonní, bio, lokální a fair trade. Budovaly se dobré sousedské vztahy a většina projektů byla edukativní, interaktivní a podporovala menšiny. Každý večer tam byla našlapaná show s chill out zónou, swap, show case čtení, event, nebo osobitý teambuilding s ambientním podkresem pro konverzaci. Až na technologie to byl velmi progresivní, inovativní a inspirativní prostor. Pevně věříme, že i dnes, 150 let po svém otevření, má Besední dům co nabídnout. Je místem, které utváří komunity a sociální bubliny vytržené z okolního světa. Když vstoupíte, stáváte se součástí něčeho mimořádného, stáváte se participantem a členem komunity BCO,“ vysvětluje záměr koncertu dramaturg Viktor Pantůček.

„BCO hraje Čajkovského je samozřejmě trochu reklamní slogan, ale je to pravda. Bude to klavírní koncert Čajkovského, ale Borise, který není ani jedním jménem Piotr, ani není jeho příbuzným. Je považován za součást druhé generace ruských skladatelů, navazujících na slavného jmenovce, a dokonce ho prý obdivoval i Šostakovič, u kterého studoval. V této koncertní sezoně se postupně věnujeme našim kolegům – kmenovým hráčům a pravidelným spolupracovníkům, kteří mají větší prostor. Tentokrát to bude Stano Slavíček, který přednese právě klavírní part Čajkovského koncertu,“ upřesňuje umělecký vedoucí a dirigent BCO Pavel Šnajdr.

Koncert BCO hraje Čajkovského se koná v pondělí 27. února od 19:30 hodin v Besedním domě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments