Brno Contemporary Orchestra zahajuje jubilejní 10. sezonu s podtitulem „We are the world“

Ve čtvrtek 23. září 2021 konečně odstartuje Brno Contemporary Orchestra svou odloženou jubilejní koncertní sezonu. Desátá, slavnostní sezóna souboru, nesoucí podtitul „We are the world“, vychází z veskrze tradiční představy, že každý člověkje zodpovědný nejen za svůj osud, ale též za své blízké, za své okolí i za zemi, na které žijeme.
Brno Contemporary Orchestra, Cirkus Le Grando (foto Petr Francán)

Brno Contemporary Orchestra sezonu oslaví světovými premiérami od skladatelů z celého světa, kteří pro ně napsali „hudební hesla“, reflektující historické milníky a mezinárodní fenomény pocházející z Brna.

Propojením přírodních věd, hudby, intepretace, performance a multimédií se zabývá významný australský skladatel, houslista a multimediální umělec Jon Rose, který pro BCO napsal elektroakustickou kompozici „peas in the pod“, věnované odkazu Gregora Mendela. Živá kultura loutkového divadla na indonéském ostrově Jáva přiměla BCO k oslovení mimořádně zajímavého skladatele Gatota Danara Slistiyanto, jehož kompozice je inspirována nejstarší loutkou na světě, která byla nalezena v Brně. Technika, mechanické nástroje, roboti a robotika, R.U.R, to všechno bude součástí kompozice kanadského skladatele Trevora Ghrala. Artézskou vodu pod Brnem oslaví mimořádný environmentální projekt v režii Radima Nejedlého a se světovou premiérou skladby Miroslava Totha. A na závěr zazní samotné Ghetto Brünn v kompozici Petra Kofroně, a to v obchodním domě, kdysi nejvýš nad Brnem.

Svou sezonu BCO otevře Koncertem o mnoha obrazech, s mnoha osobami a jedním orchestrem brněnského rodáka Jana Nováka, jehož 100. výročí narození si letos připomínáme. Výraznými brněnskými hudebními otisky pak budou skladby Josefa Berga, Aloise Piňose a skvělého Kompozičního týmu Brno.

„Projděme spolu pasáži, která to, co jsme zavřeli doma může dovést ke hvězdám nejen proto, aby se nezapomnělo, ale hlavně, abychom si mohli poslechnout hudbu, kterou už hodně dlouho nikdo v Brně neslyšel“, napsal do úvodního slova Viktor Pantůček, dramaturg BCO.

Pasáž Jalta (foto Brno Contemporary Orchestra)
Pasáž Jalta (foto Brno Contemporary Orchestra)

Totalitní kuropění v pasáži Jalta
23. září 2021 od 19.30

Program:
Jan Novák – Písně z divadelní hry
Totální kuropění Ludvíka Kundery napsané pro orchestr Gustava Broma v aranži pro BCO od Marka Piáčka
Josef BERG – Torso světské suity (1963)
Alois Piňos – Zkratky (1963)
Kompoziční tým BRNO (Alois Piňos, Rudolf Růžička, Arnošt Parsch, Miloš Štědroň) – Ecce homo, vokální symfonie na text Josefa Berga pro soprán, basbaryton, orchestr a magnetofonový pás (1969)

Irena Troupová – soprán
Tomáš Krejčí – baryton
Brno Contemporary Orchestra
Pavel Šnajdr – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments