Brno: Daniela Straková-Šedrlová o sobě mluví nerada

  1. 1
  2. 2
Jen málokdy se stává, že přední dlouholetá sólistka jedno kterého operního domu u nás zůstává jaksi v anonymitě. Kdy přesto. že její jméno figuruje na divadelních plakátech a v operních programech zpravidla u předních rolí už léta, se o ní toho příliš neví. Jednou z takových výjimek je brněnská sopranistka Daniela Straková-Šedrlová, která nejnověji v moravské metropoli zazářila jako Liu v nové inscenaci Pucciniho Turandot.

Liu v Turandot

Ačkoli jste jednou z předních tváří brněnské opery už řadu let, zjistit o vás něco „navíc“ v běžně přístupných zdrojích – třeba na internetu – je takřka nemožné. Je hodně lidí od divadla, kteří jsou rádi, když se o nich píše, jsou ale i tací, kteří si na publicitu příliš nepotrpí. Jak to máte vy?

Patřím k uzavřenějšímu typu lidí, kteří se nepotřebují svěřovat navenek se svými úspěchy či prohrami. Ale pokud jsem požádána o rozhovor, snažím se vyhovět. Největším oceněním a publicitou pro mě jsou ovace publika po zdařilém výkonu.

Jak dlouho v brněnské opeře vlastně působíte? A jak obtížné pro vás bylo se tam dostat? Vzpomínáte na své první představení?

Hudební vzdělání jsem získala na brněnské konzervatoři u profesorky Anny Hanusové. Po absolutoriu jsem byla po úspěšném konkurzu přijata do Operního studia při Národním divadle v Praze, kde jsem setrvala jeden rok a byl mi nabídnut stipendijní pobyt na akademii v italském Osimu. Byla to mezinárodní škola, kde jsme studovali jednotlivé role operního repertoáru, já například Zerlinu z Dona Giovanniho, Verdiho Traviatu, Leonoru z Trubadúra, ale i písňovou tvorbu. Samozřejmostí byl italský jazyk. Po tříletém působení zde jsem se rozhodla vrátit se do Brna, kde mi po úspěšné konkurzním představení Prodané nevěsty bylo nabídnuto angažmá. Toto představení se odehrálo někdy v říjnu 1992 a od té doby jsem této scéně věrná.

Z tohoto večera si mnoho nepamatuji, byla jsem pekelně soustředěná na každou notičku. Roli jsem nastudovala sama, proběhla pouze zkouška s panem dirigentem Pinkasem u klavíru a s asistentkou režie na zkušebním jevišti. I přes moje nevelké jevištní zkušenosti v té době jsem asi musela podat dobrý výkon a svou vrozenou živelností přesvědčit umělecké vedení opery a získat tak angažmá.

Jak se za dobu, co v Brně působíte, změnil z vašeho pohledu soubor opery? A na které ze svých dnes už bývalých kolegů si nejraději vzpomenete?

Sólistický soubor opery při mém příchodu do angažmá měl něco kolem třiceti sólistů. Byli mezi nimi kolegové, kterých si stále vážím, za mnohé musím jmenovat stále činného pana Richarda Nováka, dále Jiřího Olejníčka, u kterého, když jej potkám na ulici, jevištní historky neberou konce. Stále se potkáváme na jevišti s Richardem Haanem, Jiřím Sulženkem, který v Brně začínal. Z mého oboru mně byla velkým vzorem paní Natálie Romanová, se kterou jsem alternovala spoustu rolí – například Mařenku, Rusalku, Mimi z Bohémy nebo Zejlu z Lovců perel. Během zkoušek jsem ji sledovala při práci, ale hlavně jsem měla ráda její měkký barevný hlas a úžasná piána. Dodnes, když studuji roli, která je technicky náročná, mně pomáhá představa její hlasové techniky.

V posledních letech se ansámbl sólistů hodně omladil, ale co do počtu zchudl, což se řeší hostujícímí umělci.

Při koncertě u příležitosti udělování cen Diva 2010
Váš repertoár je poměrně široký. Co z něj je vám nejbližší a nejlíp se vám zpívá? A změnilo se to hodně během vaší dosavadní kariéry?

Jsem vděčná své paní profesorce Hanusové za to, že mě vybavila do profesionálního života dobrou pěveckou technikou, kterou musím samozřejmě stále zdokonalovat, a že mně dala i základy stylu interpreta.

Dobrý zpěvák by měl umět hlas vylehčit na Mozarta, Rossiniho, Bonizettiho, naopak Smetana, Dvořák by měl být interpretován hlasem poněkud plnějším, ale stylově čistým bez příměsi manýr. Naopak v Itálii jsem získala cit pro jemná glissanda, avšak užívaná s citem a vkusem v operách italských autorů. Výhodou je i zvládnutí italského jazyka. Když zpěvák rozumí každému slovu, může docílit dokonalého prožitku a výrazu.

Jak jsem lety a zkušenostmi vyzrála, přestala jsem se bát Pucciniho. Jeho široké legátové plochy s náročnou melodickou linkou vyžadují od interpreta dobře zvládnutou pěveckou, ale i dechovou techniku. Tím chci říct, že každá role je pro mě výzvou a pokud mám o něčem pochybnosti, mám u své paní profesorky dveře stále otevřené.
Antonia v Nížině (vpravo -s J.Walligerovou a A.Sobolovou)
Jsou naopak role, o kterých si dnes myslíte, že jste je zpívat neměla? Pokud ano, proč?

Ve své dosavadní kariéře jsem měla to štěstí, že k mému hlasu bylo přistupováno citlivě, byla jsem obsazována do rolí vhodných pro můj věk a technickou vyspělost. Začínala jsem od mladých dívek, jako byla například Blaženka z Tajemství, Vendulka z Hubičky, Jitka z Dalibora, dále přes Violetku, Micaelu z Carmen, Markétku z Mefistotela až po Mimi z Bohémy a Alžbětu z Dona Carlose. Nejsem typem člověka, který touží zpívat role nad svůj obor.

Kterou ze současných brněnských inscenací máte nejraději a proč?

Ze současných repertoárových inscenací mám nejraději Carmen, ve které zpívám Micaelu. Tato opera byla zinscenována panem režisérem Ladislavem Štrosem v klasickém pojetí, s dobovými kostýmy, variabilní scénou. V neposlední řadě se jí dostalo kvalitního hudebního nastudování.

Velmi úspěšná byla naše dvě turné po Japonsku, kde jsem si Carmen hodně oblíbila. Micaela má krásnou, i když obtížnou árii, která diváka dokáže dojmout svou vroucností a krásnou kantilénou.

I když máme tuto inscenaci na repertoáru snad deset let, je stále hojně navštěvovaným představením.


Vaší nejnovější premiérou je Pucciniho Turandot, kde zpíváte Liu. Jak obtížná je podle vás?
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


13
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
13 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Je to skvělá sopranistka! Jen, ať jí to pořád tak dobře zpívá.

Jana Hybášková

Zpěvačka, která v Brně odvádí už dlouhá léta skvělé výkony v hlavních rolích. Slušná, skromná. Přeji jí i Brnu, ať jí zpívání vydrží co nejdéle. Lidí jejích morálních kvalit je v opeře potřeba.

Anonymous

Skvělá zpěvačka, která odvádí stabilně vynikající výkony. Přeji vše nej.

Anonymous

dobrej rozhovor

Anonymous

Skvělá zpěvačka, která dosáhla všeho svou pílí, talentem a hlavně poctivě. V dnešní době… ojedinělé a smekám klobouk. Ať Vám to zpívá :-) E.

Evan

Je to už tisíce let stejné s pílí a poctivostí nejdál dojdeš a neznamená to, že musíš být světoznámý. Kvalitní lidé bývají poctiví v životě i v práci. A jsou i skromní. Přeji paní Strakové ještě mnoho dobrých rolí a spokojenost v životě. Děkuji panu Dvořákovi za výborně vedený rozhovor.

Anonymous

Zdravím Danču. Moc ráda jsem si přečetla rozhovor, je moc pěkný a je dobře, že se o tobě někde taky píše :-)E.

Anonymous

Je to zpěvačka, kterou mám velmi ráda. Zpívá první obsazení již drahnou dobu a drží se. Nikdy neměla hvězdné manýry a mají ji rádi i všichni kolegové v divadle. Přeji hodně úspěchů v divadle i v soukromém životě. Děkuji za přiblížení prostřednictvím rozhovoru. Radka M.

Eva Maturová

Pozdravuji paní Danielu a přeji hodně zdraví a štěstí a děkuji taktéž z Brna za zajímavý rozhovor.

Pavel

Jedině díky této dámě se dala vydržet včerejší Turandot. Po podvodu, který ND Brno udělalo nade vší pochybnost zcela účelově, s alternací Evy Urbanové, byla paní Straková-Šedrlová zachránkyní večera. Také právem "sklidila" o mnoho decibelů hlasitější potlesk, než všichni ostatní a než dílo jako celek.

Anonymous

A co se Vám na dílu nelíbilo,odsoudit šmahem vše je velmi jednoduché. A jaký podvod s paní Urbanovou. No prostě onemocněla,to se stává umělcům,už na Parsifalovi byla ohlášena její indispozice. Mně by se líbil více Alfanův závěr,než Beriův,ale jinak velmi slušné představení.
Karel

Anonymous

Bola som na premiére brnenskej Turandot a musím súhlasiť, že pani Straková-Šedrlová spievala skvostne. Rada si ju pôjdem vypočuť znovu aj v ďalšej inscenácii. Čo sa týka obsadenia hlavnej postavy v sobotňajšej Turandot- nie je mi celkom jasné, ako je to s tou chorobou pani Urbanovej, pretože podľa všetkého v piatok odspievala Kostelničku v Prahe a v sobotu nemohla spievať Turandot? takisto zajtra je na programe pražského ND Její pastorkyňa znovu s Evou Urbanovou…(jedine žeby Praha držala "bobríka mlčania" v snahe dostať do hľadiska čo najviac divákov?).Brnenské ND zmenilo obsadenie Turandot pekne potichúčky už v priebehu utorkového obeda (priamo v… Číst vice »

Anonymous

To je problém paní Urbanové, měli byste si stěžovat přímo u ní. V divadle už si děláme srandu při každém její ohlášeném účinkování, že to určitě odřekne. Co má podle vás divadlo dělat, když se primadona rozhodne neúčinkovat? Ani se jí nedivím, ve dvou dnech po sobě zpívat Kostelničku a Turandot? Neměla to hlavně slibovat, to je podle mě neprofesionální. Je srandovní, že je v Brně uvedená jako stálý host a zpívala tam párkrát.