Brno je zase o krok blíž k novému koncertnímu sálu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podporuje vznik koncertního sálu v Brně, který plánuje za 1,3 miliardy vybudovat město. Na společném jednání s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL), brněnským primátorem Petrem Vokřálem (ANO) a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD) deklarovali zástupci všech stran, že mají společný zájem najít dohodu na vybudování Janáčkova kulturního centra. O výši finanční podpory se nemluvilo, vznikne ale pracovní skupina, která připraví podklady pro jednání vlády.

Janáčkovo kulturní centrum – vizualizace (foto Atelier M1)
Janáčkovo kulturní centrum – vizualizace (foto Atelier M1)

Skupina bude složená ze zástupců ministerstva kultury, financí a také z Jihomoravského kraje a města Brna. “Úkolem skupiny je využít dosavadní výsledky činnosti na projektu Janáčkova kulturního centra a do poloviny tohoto roku připravit materiál, který ministr kultury předloží na jednání vládního kabinetu,” uvedl dnes mluvčí vlády Martin Ayrer.

Kraj a město budou nyní jednat o vzájemné spolupráci na uskutečnění projektu včetně finanční kooperace. “Vláda bude hledat možnosti, jak finančně pomoci realizovat tento kulturní projekt, který má velký význam nejen z pohledu Brna a Jihomoravského kraje, ale i z hlediska celé České republiky,” řekl premiér Sobotka.

Centrum by mělo být domovským místem brněnské filharmonie. “Orchestr opravdu potřebuje odpovídající prostory. Nemá kde zkoušet a hrát velké skladby. Nehledě na to, že sem nemůžeme zvát špičkové zahraniční umělce, protože je jednoduše není kam zvát,” uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

O koncertním sálu v Brně se dlouho jen mluvilo, nikdy na něj ale nebyly peníze. Po nástupu nové koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ se však daly věci do pohybu. Primátorův náměstek zodpovědný za kulturu Matěj Hollan (Žít Brno), který se o posun v projektu zasadil, už dříve řekl, že si stavba vyžádá 1,3 miliardy korun. Brno do toho podle něj může vložit zhruba půl miliardy korun. Sál by měl být hotový v roce 2019 a nabídne 1250 míst. V současnosti na rohu Besední a Veselé ulice, kde vznikne, skončil záchranný archeologický průzkum. Ve čtvrtek by místo měly obsadit stavební stroje, které začnou v první etapě stavět podzemní garáže. Stavbu samotného centra chce město začít koncem příštího roku.

archeologický průzkum (foto ohlzs.cz)
Archeologický průzkum (foto ohlzs.cz)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments