Brno je zase o krok blíž k novému koncertnímu sálu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podporuje vznik koncertního sálu v Brně, který plánuje za 1,3 miliardy vybudovat město. Na společném jednání s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL), brněnským primátorem Petrem Vokřálem (ANO) a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD) deklarovali zástupci všech stran, že mají společný zájem najít dohodu na vybudování Janáčkova kulturního centra. O výši finanční podpory se nemluvilo, vznikne ale pracovní skupina, která připraví podklady pro jednání vlády.

Reklama
Janáčkovo kulturní centrum – vizualizace (foto Atelier M1)
Janáčkovo kulturní centrum – vizualizace (foto Atelier M1)

Skupina bude složená ze zástupců ministerstva kultury, financí a také z Jihomoravského kraje a města Brna. “Úkolem skupiny je využít dosavadní výsledky činnosti na projektu Janáčkova kulturního centra a do poloviny tohoto roku připravit materiál, který ministr kultury předloží na jednání vládního kabinetu,” uvedl dnes mluvčí vlády Martin Ayrer.

Kraj a město budou nyní jednat o vzájemné spolupráci na uskutečnění projektu včetně finanční kooperace. “Vláda bude hledat možnosti, jak finančně pomoci realizovat tento kulturní projekt, který má velký význam nejen z pohledu Brna a Jihomoravského kraje, ale i z hlediska celé České republiky,” řekl premiér Sobotka.

Centrum by mělo být domovským místem brněnské filharmonie. “Orchestr opravdu potřebuje odpovídající prostory. Nemá kde zkoušet a hrát velké skladby. Nehledě na to, že sem nemůžeme zvát špičkové zahraniční umělce, protože je jednoduše není kam zvát,” uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

O koncertním sálu v Brně se dlouho jen mluvilo, nikdy na něj ale nebyly peníze. Po nástupu nové koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ se však daly věci do pohybu. Primátorův náměstek zodpovědný za kulturu Matěj Hollan (Žít Brno), který se o posun v projektu zasadil, už dříve řekl, že si stavba vyžádá 1,3 miliardy korun. Brno do toho podle něj může vložit zhruba půl miliardy korun. Sál by měl být hotový v roce 2019 a nabídne 1250 míst. V současnosti na rohu Besední a Veselé ulice, kde vznikne, skončil záchranný archeologický průzkum. Ve čtvrtek by místo měly obsadit stavební stroje, které začnou v první etapě stavět podzemní garáže. Stavbu samotného centra chce město začít koncem příštího roku.

archeologický průzkum (foto ohlzs.cz)
Archeologický průzkum (foto ohlzs.cz)

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat


3
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
metuzalem

A kdy se konečně postaví velký koncertní sál v Praze? Česká filharmonie nebo FOK snad mají „kde zkoušet a hrát velké skladby?!” Zřejmě se ve vedení Prahy nenajde nikdo, kdy by si tuto záležitost vzal za svou. Primátorka slovenské národnosti to zřejmě nebude, kulturnost Prahy ji zjevně nezajímá (alespoň jsem nezaznamenal jediné její veřejné vystoupení, které by se týkalo tohoto tématu). Ale dobře nám tak, volili jsme tak, jak jsme volili….

Jaromir Novotny

A bohužel si myslím, že volit jinak nebudete… :-(

Jaromir Novotny

Mi se líbí jak na všech developerských vitualizacích je to uděláno tak a z takového úhlu, aby to vypadalo, že stavba přirozeně zapadá do prostředí, že není navýšením hmoty a hlavně, že kolem zbude ještě místa na nové náměstí, že okolní domy budou zalité slůncem, protější chodník má 5m šířku, silnice 12 m šířku. A stavbu určitě nebude stavět OHLŽS :-D :-D :-D