Brno: místo stavby Janáčkova centra upravit Stadion?

Brněnská TOP 09 navrhuje opustit myšlenku stavby Janáčkova kulturního centra s velkým koncertním sálem za více než miliardu korun a místo toho je umístit do budovy sokolského Stadionu v Kounicově ulici. Podle předsedy brněnské buňky TOP 09 Jaroslava Kacera by šlo o plnohodnotné řešení a zároveň výrazně levnější, uvedl dnes na tiskové konferenci.  Ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová však s jeho názorem nesouhlasí.„Čas od času se objeví hlasy, že se Janáčkovo kulturní centrum na rohu ulic Besední a Veselá postaví. Není však reálné najít ve veřejných rozpočtech tolik peněz,“ uvedl Kacer. Podle studie z roku 2002 by centrum stálo 1,3 miliardy korun. Radní v posledních letech slibovali aspoň postavit garáže jako první část projektu, ale zatím se nezačaly stavět ani ty.

Ve Stadionu jsou dva sály, jeden velký pro tisíc diváků, menší pro čtyři stovky. „Podle odborníků je zde velmi dobrá akustika. Navíc zde sám Janáček hrál, takže by to bylo vhodné i v symbolické rovině. A také jsou zde varhany, které by však patrně potřebovaly rekonstrukci. Navíc jde o kulturní památku, na její rekonstrukci by se proto dala získat evropská dotace,“ zmínil Kacer. V současnosti Filharmonie Brno sídlí v Besedním domě. Velké koncerty má v Janáčkově divadle, o které se však dělí s operou a baletem Národního divadla Brno a navíc v něm chybí varhany.

Kučerová připouští, že akustika je sice dobrá, ale sál nedostačuje jak velikosti hudebního tělesa, tak Brnu jako kulturní metropoli. „Není to první návrh podobného ražení, ale vždycky je to spíš z nouze ctnost a spíš vyhozené peníze. Brno si zaslouží koncertní sál na úrovni jednadvacátého a ne devatenáctého století. Problém bychom měli například také se stěhováním z Besedního domu,“ řekla Kučerová.

Kacer předpokládá, že budova by prošla rekonstrukcí a uvnitř by se přizpůsobila potřebám orchestru. Jelikož je v majetku Sokola, dotčenou část se sály by si město buď dlouhodobě pronajalo, nebo koupilo, případně směnilo se Sokolem za jinou městskou nemovitost. „Teď ještě nemáme konkrétnější odhad nákladů, ale určitě by šlo o levnější řešení, které by se dalo uskutečnit v dohledné době,“ sdělil Kacer. Parkování by podle něj bylo možné v areálu.Objekt aktuálně slouží kulturním akcím, nicméně dlouhodobou smlouvu zde má podle Kacera pouze restaurace, jako nahrávací studio prostory ještě využívá Český rozhlas.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky