Brno se v roce 2015 chystá na Moravský podzim a výročí Kaprálové

Festival Moravský podzim se špičkovým hostujícím orchestrem, jehož jméno pořadatelé zatím nezveřejnili, se patrně stane vrcholem brněnského roku 2015 v oblasti klasické hudby. Chystají se také oslavy stého výročí narození skladatelky Vítězslavy Kaprálové. V Brně postupně zahraje řada špičkových interpretů, mezi nimi třeba Benjamin Yusupov, jenž spojuje dráhu klavíristy, skladatele a dirigenta.

Filharmonie Brno do nového roku vstoupí tradičně hned 1. ledna koncertem v Janáčkově divadle. Pod taktovkou Jakuba Hrůši zazní například Třírohý klobouk Manuela de Fally a klavírní koncert Petra Iljiče Čajkovského. Večer je vyprodaný. Na Nový rok zazní klasická hudba také v Besedním domě, kde svůj benefiční koncert odehraje Moravské klavírní trio. „Všechna místa v sále jsou vyprodaná, pro další posluchače jsme připravili místa přímo na pódiu,“ uvedl houslista tria Jiří Jahoda.

Na výročí Kaprálové zazní většina jejích děl
K dalším lednovým událostem patří vystoupení francouzského kytaristy Sylvaina Luca a koncerty Filharmonie Brno s řeckým klavíristou Georgem-Emmanuelem Lazaridisem. V únoru orchestr připomene sté výročí narození brněnské skladatelky Kaprálové. Zazní téměř kompletní orchestrální dílo autorky včetně nově objevené skladby Suita rustica.V březnu se s Filharmonií Brno představí Yusupov, její umělec sezony, a to ve své „trojroli“. Jeho vlastní skladby, jejichž atmosféra prozrazuje autorovy středoasijské kořeny, po přestávce vystřídá Sedmá symfonie Ludwiga van Beethovena pod Yusupovovou taktovkou. Sezonu pak v květnu završí Pátá symfonie Gustava Mahlera.

Velikonoční festival duchovní hudby letos na přelomu března a dubna znovu přinese jak středověké skladby, například chorální zpěvy z rukopisů Elišky Rejčky, tak soudobou tvorbu. Poprvé využije nové koncertní varhany v jezuitském kostele, které rozezní jeden z nejlepších současných varhaníků Christian Schmitt.

Bienále Moravský podzim pořadatelé tentokrát věnují souvislostem hudby s filmem. Rezidenčním umělcem se stane světoznámý estonský skladatel Erkki-Sven Tüür. Festival zahájí Česká filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka a ukončí Filharmonie Brno pod taktovkou dirigentské hvězdy Olari Eltse. „Očekáváme příjezd jednoho z nejlepších světových těles, jehož jméno budiž zatím tajemstvím,“ uvedli pořadatelé na webu přehlídky.

Nabídku klasické hudby v Brně rozšiřují také abonentní cykly Bacha na Mozarta a Barbara Maria Willi uvádí…, oba zaměřené zvláště na starou hudbu. Největší mimobrněnskou akcí v kraji je letní Hudební festival Znojmo. Jedenáctý ročník organizátoři věnují Jiřímu Antonínu Bendovi, českému skladateli období klasicismu.

Foto archiv

Napsat komentář