Bronfmana nechtěli posluchači v Rudolfinu pustit z pódia

Slavný americký klavírista Yefim Bronfman dnes s velkým úspěchem vystoupil ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Téměř zaplněný sál dlouho nadšeně aplaudoval jeho koncertnímu provedení děl Ludwiga van Beethovena. Umělec, jehož repertoár sahá od Mozarta k Prokofjevovi a Bergovi, dorazil na pozvání dirigenta a hornisty Radka Baboráka a jeho orchestru Česká Sinfonietta.

V rámci druhého koncertu klavírní řady orchestru Česká Sinfonietta na úvod večera zazněla ouvertura z opery Semiramide od Gioachina Rossiniho. Poté již obecenstvo přivítalo Bronfmana, který přednesl Beethovenův Klavírní koncert č. 1 C dur. Beethovena vnímá jako největšího skladatele všech dob, je pro něj celoživotní láskou, ale zároveň i neustálou uměleckou výzvou. Umělec, jehož dokonalou techniku a výjimečný interpretační talent obdivuje kritika a publikum po celém světě, jako přídavek zahrál finále z druhého Beethovenova Klavírního koncertu B dur. I poté si publikum vytleskalo další dva přídavky.

Ve druhé části programu orchestr Česká Sinfonietta, který vznikl rozšířením původního Baborák Ensemble, nabídl posluchačům Symfonii č. 1 c moll Johannese Brahmse.

Pětapadesátiletý Bronfman v Česku koncertoval již několikrát. Například v roce 2010 jeho vystoupení s Pražskou komorní filharmonií uzavřelo v Rudolfinu Cyklus mimořádných projektů. Laureát Ceny Grammy pro rok 1997 za nahrávku tří klavírních koncertů Bély Bartóka se narodil v Taškentu a v patnácti letech emigroval do Izraele. Hrál už se všemi vyhlášenými orchestry Severní Ameriky včetně Newyorské filharmonie, s izraelskými filharmoniky stejně jako s Vídeňskou a Londýnskou filharmonií a na salcburském festivalu také s Berlínskými filharmoniky. Podnikl i evropské turné s pěvkyní Magdalenou Koženou.

Bronfman Baboráka podle svých slov považuje za nejlepšího hráče na lesní roh na současné světové hudební scéně. Společně hráli v Berlínské filharmonii, když zde měl Baborák angažmá a Bronfman u ansámblu působil jako rezidenční umělec.Držitel mnoha ocenění Bronfman, který je také velkým obdivovatelem spisovatele Milana Kundery, do Prahy přicestoval z Petrohradu, kde koncertoval. Za několik dnů jej čeká vystoupení v Amsterodamu s Královským orchestrem Concertgebouw, od poloviny února poté turné po Asii a Severní Americe s Newyorskou filharmonií.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]