Šest tanců od Jiřího Kyliána v Českých Budějovicích

Částečně i na počest nedávného výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta uvedl dnes balet Jihočeského divadla premiéru inscenace Moz-Art. Na ztvárnění představení se kromě šéfa souboru Attily Egerháziho podílel i mezinárodně uznávaný choreograf Jiří Kylián. Výjimečný hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart se narodil 27. ledna před dvěma sty padesáti osmi lety.

“Je mnoho důvodů, proč jsme tento večer zařadili do našeho repertoáru. Jednak proto, že Mozart a jeho umělecké dílo souvisí a je silně spojeno s Českou republikou. Často a rád tu pobýval a pracoval,” uvedl Egerházi.

Choreografie Jiřího Kyliána je podle Egerháziho po technické stránce pro tanečníky po fyzické i emociální stránce velmi náročná. “V 15 minutách uvidí diváci tolik kroků jako ve dvou celovečerních baletech,” řekl s nadsázkou. Kylián pracoval s představou tanečníků coby loutek v dětském divadélku – v imaginárním světě vykonstruovaném poté, co si přečetl dopisy, které psal Mozart své ženě Konstanci. V divadle je nastudovala Shirley Essemboomová, která s Kyliánem spolupracuje šestnáct let a v Jihočeském divadle hostuje počtvrté.“Mozartova hudba je velice blízká mému naturelu i mým uměleckým vizím. Bylo pro mě výjimečnou zkušeností vnořit se do jeho hudebního světa,” řekl k dílu Egerházi. Vybíral nejen skladby, ale stejně pečlivě také interprety.

Choreografie Egerháziho Mirabell se odehrála ve scéně Györgyho Árvaie a v kostýmech Andrey Haamerové, přičemž Egerházi se ujal i světelného designu. Jiří Kylián je zase nejen autorem choreografie, ale také části scény a kostýmů. Světelný design je pak dílem Joopa Caboorta.

Foto Michal Siroň 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]