Burian hledá nového šéfa Baletu ND, spekuluje se už o konkrétních jménech

Vedení Národního divadla v Praze připravuje změny na postech uměleckých šéfů, a to kvůli tomu, že v červnu 2015 končí mandáty šéfům baletu Petru Zuskovi a činohry Michalu Dočekalovi. V prvním případě oslovil ředitel Jan Burian kandidáty ze zahraničí, k vedení činoherního souboru hodlá vyzvat během podzimu několik domácích osobností v uzavřeném výběrovém řízení.

„Protože však zahraniční šéf musí mít delší přípravný čas na převzetí souboru, domluvil jsem se s Petrem Zuskou na prodloužení jeho současného funkčního období až do června 2017,“ okomentoval svoje rozhodnutí Jan Burian. Vítěz výběrového řízení by se měl na vedení baletního souboru podílet nejpozději od roku 2016.V kuloárech se mluví o tom, že o vedení baletu Národního divadla mají zájem prvotřídní umělci ze zahraničí. Ke jménům bratrů Bubeníčků a primabaleríny Darii Klimentové se v posledním období připojilo i jméno Filipa Barankiewicze ze stuttgartského baletu. „Námluvy“ však vedení české první scény nechce komentovat. „Probíhají zajímavá jednání, formulují se podmínky srovnatelnější s baletními soubory v zahraničí,“ popsal Burian.

Sdílnější nebyl ani v případě změny na postu šéfa činohry, uvedl jen, že s Dočekalem počítá na jednu z klíčových manažerských pozic v rámci plánované nové struktury. „„Odpovídat by měl za Stavovské divadlo a Novou scénu,“ uvedl Burian.

Funkční období vedení operního souboru je shodné s mandátem ředitele Národního divadla, tedy do konce sezony 2019. Na pozici ředitelky opery nastoupila loni v srpnu Silvia Hroncová, uměleckým šéfem je Petr Kofroň s hudebními řediteli Martinem Leginusem a Robertem Jindrou.

Další reorganizační kroky v souladu s předloženou koncepcí provede Burianův management od 1. září 2014. Změny se budou týkat především decentralizace technického servisu. Podle Buriana půjde o krok k budoucí podobě samostatných divadel, který umožní efektivnější řízení s odpovědností ředitelů jednotlivých domů a s důrazem na lepší produktivitu práce. „Jevištní provozy i personál hledišť budou od září podřízeny novým funkčním celkům,“ vysvětlil ředitel Národního divadla. V říjnu do Národního divadla nastoupí na novou pozici náměstkyně pro rozvoj, koncepci a restrukturalizaci Jana Dvořáková, která je nyní ekonomickou ředitelkou Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, upřesnil Burian.Tyto strukturální změny budou dalším krokem k holdingovému uspořádání. Jedním z cílů reorganizace bude ustavení lépe řiditelných celků s větší osobní odpovědností jednotlivých manažerů. Cílem nové koncepce je autonomie uměleckých souborů, tedy vytvoření právně, ekonomicky i umělecky samostatných celků pod společnou značkou. Opera, Balet a Činohra by pak jako právnické osoby využívaly služeb společné servisní organizace.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky