Burian předal ministru kultury koncepci Národního divadla

Ředitel Národního divadla v Praze Jan Burian dnes předal ministru kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL) novou koncepci české první scény, jejíž součástí je i návrh zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře. Burian připravil materiál se členy garanční rady Národního divadla, kteří zprostředkovávají komunikaci mezi divadlem a ministerstvem do té doby, než v souvislosti s transformací bude zvolena řádná správní rada.Cílem nové koncepce Národního divadla je autonomie uměleckých souborů, tedy vytvoření právně, ekonomicky i umělecky samostatných celků pod společnou značkou. Opera, balet a činohra by pak jako právnické osoby využívaly služeb společné servisní organizace na základě obchodních vztahů.

V oblasti živého umění je nesporně třeba udělat určité systémové změny – a toto je jedna z možností. Jsme na počátku cesty k tomu, aby se situace zlepšila,” řekl novinářům po dnešním setkání ministr Herman. Předložený materiál hodnotit nechtěl, avšak označil ho za dobrý předpoklad k dalším krokům, neboť ruku v ruce s odborníky je možné zlepšení nalézt.

Podle ředitele Národního divadla Jana Buriana je přínosem, že začala diskuse o systémových změnách, které prospějí správě a financování české kultury. „To jsou věci, které je třeba udělat už více než patnáct let. Vím, že ten proces nebude krátký, ale je potřeba konečně začít,” uvedl.

Náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová (ČSSD) minulý týden uvedla, že jednou z priorit legislativního plánu, který ministerstvo předloží vládě, bude právě zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře. Burian to přivítal, spatřuje v tom rozhodující klíč k modernizaci Národního divadla. Předpokládá, že v optimálním případě by mohl být zákon do dvou let ve Sněmovně.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]