Byla vydána sbírka esejí Jakuba Hrůši o Bohuslavu Martinů

Institut Bohuslava Martinů vydal novou sbírku glos a esejí „Hrůša o Martinů“, jejichž autorem je známý dirigent a zároveň prezident International Martinů Circle Jakub Hrůša. Kniha vyšla dvojjazyčně, česky a anglicky, a obsahuje také Hrůšův text o Jiřím Bělohlávkovi a jeho rozhovor s ředitelem Institutu Bohuslava Martinů Alešem Březinou.

Kniha Hrůša o Martinů (zdroj eshop.martinu.cz)

Jakub Hrůša spolupracuje s muzikologickým Institutem Bohuslava Martinů od roku 2003. Dlouhodobě také diriguje skladatelova díla s orchestry z celého světa. „Můj vztah k Bohuslavu Martinů je takříkajíc ‚odvěký’ a určovaný sterými zkušenostmi posluchačskými i dirigentskými,“ popisuje Hrůša v jedné ze svých glos. V současnosti je také prezidentem občanského sdružení International Martinů Circle, které ve spolupráci s Institutem třikrát do roka vydává časopis Martinů Revue a pod jehož záštitou vyšla i kniha Hrůša o Martinů.

Hlavní část knihy tvoří Hrůšovy glosy a zamyšlení nad Bohuslavem Martinů. Většina z nich vznikala v roce 2014 na popud ředitele Institutu Bohuslava Martinů Aleše Březiny. Hrůša se zamýšlí nad osobou Martinů z různých úhlů, porovnává jeho dílo s jinými českými skladateli a zkoumá jeho popularitu doma i v zahraničí. Část Hrůšových glos si můžete přečíst i na Opeře PLUS, kde vycházely během roku 2014 ve spolupráci s Institutem (první glosa zde, kompletní seriál zde).

Kniha Hrůša o Martinů (zdroj eshop.martinu.cz)

Kromě esejí kniha obsahuje také Hrůšův text o jeho učiteli a blízkém příteli Jiřím Bělohlávkovi a rozhovor s Alešem Březinou. O grafický design se postaralo studio Sans&Serif kromě bohaté fotografické dokumentace designéři použili také některé z kreseb, kterými Martinů doprovázel své partitury. Kniha je dostupná v e-shopu na stránkách Institutu Bohuslava Martinů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments