Bývalý šéf Janáčkovy filharmonie Ostrava Peter Krajniak má za sebou další soud

Bývalý ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Peter Krajniak u Obvodního soudu pro Prahu 1 neuspěl s žalobou proti České tiskové kanceláři a někdejšímu primátorovi města Ostravy Petru Kajnarovi a bývalé náměstkyni Simoně Piperkové. Žaloba se týkala informování o Krajniakově odchodu z čela filharmonie. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí soudu, který žalobu proti všem žalovaným zamítl.

U žalované České tiskové kanceláře soud podle právní zástupkyně tiskové agentury Heleny Chaloupkové po provedeném dokazování dospěl k závěru, že agentura nezasáhla do práv žalobce, když informovala o okolnostech spojených s Krajniakovým odvoláním z funkce ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava.

V případě představitelů někdejšího vedení města, kteří se vyjadřovali ke Krajniakovu působení v čele filharmonie, soud podle Chaloupkové poukázal na to, že tak činili z titulu svého postavení coby zakladatele, tedy města Ostrava. „Na jejich straně nedošlo k žádnému excesu, který by odůvodňoval jejich odpovědnost ve vztahu k žalobci,“ uvedla Chaloupková.

Peter Krajniak (foto Český rozhlas)
Peter Krajniak (foto Český rozhlas)

Peter Krajniak byl z funkce odvolán v listopadu 2011. Město po výměně vedení nechalo ve filharmonii, která je jeho příspěvkovou organizací, provést ekonomický audit, který podle tehdejšího Kajnarova tvrzení odhalil nesrovnalosti. Krajniak pochybení a tvrzení města odmítl. Nyní u Okresního soudu v Ostravě čelí obžalobě ze zpronevěry a porušení povinností při správě cizího majetku. Krajniak vinu odmítá.

Soud o kauze rozhodl už v neveřejném jednání trestním příkazem, ve kterém uložil Krajniakovi roční podmínku, zákaz činnosti a náhradu škody přes 660.000 korun. Obžalovaný proti tomuto rozhodnutí ale podal odpor.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat