Mozartovské výročí připomene i Praha, ohlášeno je několik klavíristů i opera z Mnichova a Budapešti

Oslavy výročí Wolfganga Amadea Mozarta, od jehož narození letos uplyne 260 let a 225 let od jeho úmrtí, se uskuteční nejen v rodném Salcburku a ve Vídni, ale také v Praze. V metropoli se od 17. do 24. dubna do oslav zapojí Národní divadlo, Česká filharmonie a Mozartovská obec. Program nabídne muzikologickou konferenci s názvem Mozart a Praha, přehlídku operních souborů a několik koncertů v Rudolfinu.

Wolfgang Amadeus Mozart (Johann Nepomuk della Croce, kolem roku 1780)
Wolfgang Amadeus Mozart (Johann Nepomuk della Croce, kolem roku 1780)

Přehlídku zahájí 17. dubna čínský klavírista Li Jün-ti. Programem složeným z děl Fryderyka Chopina připomene, že jako osmnáctiletý v roce 2000 zvítězil v Chopinově mezinárodní klavírní soutěži ve Varšavě. Tvorbu samotného Mozarta přinese až 18. dubna koncert ruské sopranistky Julie Ležněvy, která v České republice vystoupí poprvé. Za doprovodu orchestru La Voce Strumentale ve Stavovském divadle zazní také díla Georga Friedricha Händela a Antonia Vivaldiho.

Poté se v Praze 19. dubna objeví americko-venezuelská klavíristka Gabriela Montero, uznávaná pro schopnost absolutní improvizace. Partnerem jí bude Pražský komorní orchestr a hudební ředitel Státní opery v Praze Martin Leginus. Program nabídne Mozartovu Symfonii č. 35 D dur, Koncert pro klavír a orchestr č. 14 Es dur a Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll.

Ve spolupráci s koncertním jednatelstvím FOK pořadatelé 23. dubna představí japonskou klavíristku žijící v Německu Hisako Kawamuru, která je laureátkou mnoha mezinárodních soutěží.

Operní část přehlídky se uskuteční ve Stavovském divadle. Únos ze serailu uvede 20. dubna soubor mnichovského divadla Staatstheater am Gärtnerplatz. Dirigentem představení bude Marco Comin a režisérem je Stephanie Mohr. Soubor Opery Národního divadla v Praze představí dvě Mozartovy opery – Dona Giovanniho (21. dubna) a Figarovu svatbu (22. dubna). Jako poslední z oper programu 24. dubna přinese Così fan tutte v podání Národního divadla Budapešť. Dirigentem představení bude Halasz Péter a režisérem představení je Jiří Menzel.

Wolfgang Amadeus Mozart se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku a zemřel 5. prosince 1791 ve Vídni. S Prahou je svázán mimo jiné premiérami svých oper Don Giovanni a La clemenza di Tito.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře “Mozartovské výročí připomene i Praha, ohlášeno je několik klavíristů i opera z Mnichova a Budapešti

Napsat komentář