Capuçonův čistý Dvořák, Byčkovův monstrózní Čajkovskij

Gautier Capuçon hraje s nádhernou hloubkou a pronikavostí, která mne uchvátila od prvního tónu. Violoncellista, který zrál pod křídly Marthy Argerich, předvedl na čtvrtečním abonentním koncertu České filharmonie Dvořákův Violoncellový koncert h moll ve vší pokoře, čistotě a s velkým porozuměním.
Gautier Capuçon, Semjon Byčkov, Česká filharmonie – Praha 1. 3. 2018 (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Jak recenzent, tak posluchač touží po bezprostředním zážitku a vnímá provedení oproštěné od srovnání s jinými interprety nebo nahrávkami. V interpretaci Gautiera Capuçona jsem neslyšel žádné patetické citové výlevy, nevkusná glissanda (často považovaná za typicky slovanská) ani umělcovu sebeprezentaci. Temperamentem není ohnivý, ale jeho provedení je oduševnělé. Naslouchal Dvořákovi, dirigentu i členům orchestru a jeho noblesní a distingované provedení dalo vzpomenout na koncerty francouzských violoncellistů Andrého-Nicolase Navarry, Pierra Fourniera, Paula Torteliera, Guye Fallota, Maurice Gendrona. Jeho nástroj Matteo Goffriller souzněl s nádhernými houslemi Guarneri del Gesù Josefa Špačka i s inspirovaným doprovodem naprosto úžasně.

Stejně tak jako na první nahrávce Čajkovského kompletu, Česká filharmonie pod vedením Semjona Byčkova září. Čajkovskij orchestru nadmíru sedí, mohou se zde ukázat jak jednotlivé sekce nástrojů, tak vynikající jednotlivci. Preciznost a následná samozřejmost provedení Semjona Byčkova zřejmě vězí ve zkouškách.

Semjon Byčkov, Česká filharmonie – Praha 1. 3. 2018 (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Ač skladatel svými širokými melodiemi láká k velkému patosu, vše bylo úžasně vycizelované a bez náznaku přemíry sentimentu a sladkobolu. Zvukový obraz, který upřednostnil vnitřní hlasy, hladil i ve vrcholových momentech a nebyl nikdy násilný. Bylo zcela zřetelně slyšet i vidět, že dirigent ví, kdy může dát orchestru prostor, aniž by hráče svými gesty omezoval. Navíc takovou úctu k dynamice, plný záběr a napětí všech hráčů až do posledního pultu jsem doposud u České filharmonie v tak intenzivní míře nezažil. K tomu byla i vidět radost ve tvářích. Včerejší provedení Symfonie č. 4 f moll, op. 36 by mohla Decca rovnou lisovat. Monstrózní večer.

Hodnocení autora glosy: 100 %


Česká filharmonie &
Gautier Capuçon
Dirigent: Semjon Byčkov
Gautier Capuçon
(violoncello)
Česká filharmonie
28. února, 1. a 2. března 2018 Dvořákova síň Rudolfina Praha
(psáno z koncertu 1. 3. 2018)

program:
Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104, B. 191
Petr Iljič Čajkovskij: Symfonie č. 4 f moll, op. 36

www.ceskafilharmonie.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Česká filharmonie -S. Byčkov & G. Capuçon (Praha 28.2./1./2.3.2018)

[yasr_visitor_votes postid="287692" size="small"]

Mohlo by vás zajímat