Carol Channing, první Dolly, má dnes 90

Určitě nejsem jediný, kdo uprostřed nevlídné zimy a v nekonečné záplavě špatných zpráv nejrůznějšího druhu se rád vrátí k něčemu lehčímu a zábavnějšímu, zejména když jde o hudbu, tanec a scénografii stylu Broadway. Náhodou jsem si vzpomněl na Carol Channing a nastavil You Tube v naději, že se tam zase objeví. A Carol, jako obvykle, nezklamala. Krátký záznam pochází z minulého léta, kdy jí bylo devětaosmdesát a půl. Dnes se dožívá rovných devadesáti!

Americká zpěvačka, herečka a comedienne Carol Elaine Channing se narodila 31. ledna 1921 v Seattlu na severozápadním pobřeží USA. Rodina dceři dlouho tajila, že otec měl černou matku. Když Carol dospěla, matka jí varovala, že může mít černé dítě. Sama Carole zveřejnila pravdu o svém původu až ve vlastní autobiografii Just Lucky, I Guess, kterou vydala v roce 2002. Nepotřebovala další problémy, stačilo, že jako umělkyně stála velmi otevřeně na straně amerických demokratů a vysloužila si místo na seznamu “nepřátel” za Nixonova prezidentování.


Carol Channing se proslavila na scéně a ve filmu svým hlubokým (a často napodobovaným) hlasem a značně extravagantním stylem vystupování. Vždycky měla smysl pro velmi rafinovaný, ale nikdy vulgární humor a jejím terčem se mnohdy stávali slavní kolegové z branže. Na Broadwayi se začala objevovat už počátkem čtyřicátých let minulého století. Skutečná sláva přišla o pár let později, když byla obsazena do titulní role Lorelei Lee v muzikálu Gentlemen Prefer Blondes. I přes úspěšných 740 představení jí však nebylo dopřáno zahrát si Lorelei ve filmu. Roli totiž dostala Marilyn Monroe.

Dohazovačka Dolly Gallagher Levi v muzikalu Hello, Dolly z roku 1964 je pro Carol Channing životní příležitostí. Původně se v ní měly představit v té době slavnější muzikalové hvězdy Ethel Merman nebo Mary Martin, které však roli nejprve odmítly, i když později ji obě hrály. Show měla obrovský úspěch a zaznamenala 2.844 představení mezi roky 1964 a 1970. Carol údajně nevynechala ani jedno. Na Broadway se jako Dolly Levi vrátila do obnovené inscenace v roce 1978 se 147 představeními a v letech 1995-1996 ve 116 představeních. Ani tuto roli si však Carol ve filmu nezahrála, obsazena do ní byla Barbra Streisand.

Kdo čeká, ten se dočká – a Carol se své velké příležitosti ve filmu dočkala, a to v muzikálu Thoroughly Modern Millie. V roce 1967 v jeho filmovém ztvárnění zazářila jako excentrická bohatá vdova Muzzy Van Hossmere, která nejen skvěle svým nenapodobitelným stylem zpívala a tančila, ale která také předvedla, že jí není úplně cizí nejeden hudební nástroj. Právem se za tuto roli dočkala nominace na Oscara ve vedlejší roli a také získala cenu Golden Globe.


Podobně jako mnohé jiné hvězdy jejího formátu také Carol Channing vystřídala několik manželů. Ten (zatím) poslední – Harry – je láska z dob dospívání, ovšem svatba byla až v roce 2003. Zase znovu se jí osvědčilo ono již zmíněné rčení “Pozdě, ale přece!” Ve svém nynějším věku se pochopitelně už neobjevuje v náročných celovečerních představeních, ale bývá často hostem nejrůznějších talk shows a vystupuje jako celebrity.

Jak jinak zakončit tuto vzpomínku na Carol Channing, než obrazovým klipem ve stylu jí vlastním a s upřímným přáním: Happy Birthday, Carol!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments