Casanova v Laterně po 18 letech končí

Pražská Laterna magika se koncem měsíce po osmnácti letech rozloučí s inscenací Casanova. Dramatický balet o osudech slavného muže v režii Juraje Jakubiska dosáhne na derniéře 26. října 761 repríz. 

“V posledních třech představeních ztvární vášnivého svůdce žen první sólista baletu Národního divadla Alexandre Katsapov,” uvedla. Inscenace měla premiéru v roce 1995, Jakubisko se inspiroval skutečným životním příběhem proslulého dobrodruha a diplomata. V jeho pojetí ale Casanova reprezentuje spíše určitý typ a v inscenaci ztrácí na své cestě mezi pestrými, stylizovanými obrazy konkrétní historická ohraničení.

Kromě Juraje Jakubiska se na inscenaci podílel choreograf a několikaletý šéf souboru Laterny magiky Jean-Pierre Aviotte, skladatel Zdeněk Merta a scénograf Josef Svoboda, který zde poprvé použil elektronický obraz složený ze čtyř pohyblivých projektorů.“Na únor příštího roku plánovaná premiéra Poslední cesta Julese Verna se z provozních důvodů odkládá na rok 2015. Nahradí ji menší projekt, ve kterém si vybraní mladí tvůrci vyzkouší práci s platformou Laterny magiky. Prozkoumají a v ideálním případě i posunou možnosti tohoto prvního multimediálního divadla světa,” uvedla mluvčí Laterny magiky Lucie Kocourková.

V repertoáru zůstává řada oblíbených kusů: Kouzelný cirkus, který diváky baví již přes 36 let, moderní tanec v podobě komponovaného večera Graffiti, Legendy magické Prahy využívající klasické postupy s prolínáním filmové a živé akce a průřezové představení Cocktail 012 – The Best of, které diváky provádí současným i minulým repertoárem.

Oblíbenou inscenací se podle Kocourkové stala i novinka minulé sezony, rodinné představení Vidím nevidím, otevírající cestu do světa divadla těm nejmenším. Je uváděno často v odpoledních hodinách za snížené vstupné. Koncem září jeho reprízu doplnil překlad do znakové řeči pro sluchově postižené.

Koncem září uvedla Laterna magika vylepšenou interaktivní multimediální inscenaci Antikódů na festivalu Čekání na Václava v Hradci Králové. Antikódy vznikly jako experimentální představení, které přibližuje Havlovu vizuální poezii skrz moderní technologie a divadelní poetiku. Inscenátoři využili metodu umožňující interakci performera s technologií v reálném čase. “Pod dramaturgickým vedením Marty Ljubkové a s novou hudbou Filipa Míška se inscenace nadechla k většímu rozletu. Ubíhající roky z Havlova životopisu se v ní prolínají s dynamickými grafickými obrazy,” řekl o tom režisér Braňo Mazúch.

Foto Národní divadlo – Laterna magika 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]