Celá republika se roztančí na Mezinárodní den tance

V sobotu 29. dubna se uskuteční další ročník Mezinárodního dne tance, jehož hlavní oslavy proběhnou na Střeleckém ostrově v Praze. Vstup je jako vždy pro všechny zdarma, programu se zúčastní jak profesionální taneční subjekty (Národní divadlo, Národní divadlo Brno, Jihočeské divadlo a další), tak široká veřejnost. Návštěvníky čekají taneční vystoupení a workshopy napříč žánry (standard, latina, swing, bachata aj.), společný baletní trénink, v přehlídka tanečních konzervatoří a gala profesionálních tanečních souborů. Na MDT nebude chybět ani již tradiční celorepublikový flashmob, který letos vznikl ve spolupráci s tanečnicí a choreografkou Sabinou Danielou Bažantovou na skladbu „It´s Got a Power“ od kapely Funky Monx. Kromě tipů, kam ještě vyrazit za oslavami tance, si můžete přečíst letošní Poselství.
Mezinárodní den tance na Střeleckém ostrově (foto archiv Art 4 People)

„Ačkoliv je centrem dění oslav pražský Střelecký ostrov, akce k příležitosti oslav probíhají každoročně zhruba ve 25 městech po celé České republice. Děkujeme tímto všem partnerům a zapojeným účinkujícím, velice si vážíme vaší přízně a věříme, že akce bude i letos nezapomenutelným kulturním zážitkem,uvádí koordinátorka projektu Alexandra Šebestová.

Během celodenního programu oslav Mezinárodního dne tance vystoupíbaletnísoubory divadelních institucí, jako jsou Národní divadlo v Praze, Národní divadlo Brno, Jihočeské divadlo, Divadlo J.K. Tyla v Plzni, Divadlo F. X. Šaldy Liberec a další profesionální i amatérské subjekty. V programu nebude chybět společný trénink u baletní tyče pod vedením uměleckých šéfů a baletních mistrů, včetně Darii Klimentové z londýnské The Royal Ballet School či jednoho z nejznámějších českých tanečníků a choreografů, Jiřího Bubeníčka.

Dalším lákadlem na oslavy Mezinárodního dne tance je celorepublikový taneční flashmob, do kterého se v uplynulých letech zapojují pravidelně stovky fanoušků po celé republice. Letošní choreografii flashmobu vytvořila tanečnice a choreografka Sabina Daniela Bažantová na skladbu It´s Got a Power od kapely Funky Monx. Pokud máte 29. dubna namířeno na Střelecký ostrov, ještě pořád se choreografii můžete naučit podle výukového videa. Kapela Funky Monx navíc zahraje skladbu na Střeleckém ostrově naživo.

Mezinárodní den tance na Střeleckém ostrově (foto archiv Art 4 People)

„Do letošního programu Mezinárodního dne tance na Střeleckém ostrově se zapojí přibližně 50 subjektů s téměř 400 účinkujícími z mnoha různých zemí, např. z Japonska, Maďarska, Slovenska, Ukrajiny, Mexika a dalších. Letošní novinkou oslav jsou dvě unikátní GALA představení profesionálních tanečních souborů a tanečních konzervatoří, které se uskuteční v neděli 30. dubna 2023 na Nové scéně Národního divadla v Praze od 13 a 20 hodin, při kterých uvidíte 20 nejlepších profesionálních souborů z České republiky,“ uzavírá Martin Kolda, dramaturg Mezinárodního dne tance a ředitel Art 4 People.

Účast na Mezinárodním dni tance 2023 přislíbila většina každoročních partnerů akce, mezi nimi např. Národního divadlo v Praze, Národní divadlo Brno, Jihočeské divadlo, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadlo J.K. Tyla v Plzni, Pražská taneční konzervatoř, Taneční konzervatoř hl. m. Prahy, Taneční centrum Praha, Konzervatoř Duncan centre, Bohemia balet a další. Po slavnostním vyvrcholení programu v podobě gala představení konzervatoří a profesionálních souborů bude následovat afterparty a tančírny.

Více informací o představeních a možnost rezervace vstupenek na GALA 30. dubna naleznete na webových stránkách Národního divadla. Více o programu a přípravách Mezinárodního dne tance na webu MDT a ve Facebookové události.

Mezinárodní den tance na Střeleckém ostrově (foto archiv Art 4 People)

Tanec oslavujeme už čtyřicet let
V roce 1982 Taneční komitét ITI (International Theatre Institut / Mezinárodní divadelní ústav) poprvé vyhlásil 29. duben Mezinárodním dnem tance a tak je od té doby každoročně slaven na celém světě v připomínku narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverra (*1727).

Každý rok je vyzvána známá taneční osobnost a její Poselství pak šířeno po celém světě. Záměrem Mezinárodního dne tance a Poselství je spojit dohromady v tento den všechen tanec, jeho různé podoby a projevy, oslavit tuto divadelní formu a radovat se z její univerzality, rušící veškeré politické, kulturní a etnické bariéry, a spojit lidi dohromady v míru a přátelství společným jazykem – tancem.

V roce 1995, v úsilí spojit všechny mezinárodní taneční organizace a oslavit Mezinárodní den tance společně, vystoupil Taneční komitét ITI / UNESCO ve spolupráci s Mezinárodní taneční radou (CIDD-UNESCO) a Mezinárodní taneční aliancí (WDA).

České středisko Mezinárodního divadelního ústavu vyzývá v souvislosti s oslavami Světového dne divadla k minutě ticha za všechny umělce, kteří padli v nesmyslných válečných konfliktech, za rozbombardovaná divadla a za zničené kulturní hodnoty, které vznikaly po staletí.

Yang Liping, autorka poselství k Mezinárodnímu dni tance 2023

Poselství k Mezinárodnímu dni tance 2023 od tanečníce a choreografky Yang Liping

Tanec – způsob komunikace se světem

Řeč těla je nejinstinktivnější formou lidské komunikace. Jako novorozenci dokážeme používat ruce a nohy k tanečním gestům ještě předtím, než se naučíme vyslovit slovo, a z této „primitivní řeči“ pak vzniká tanec.

K tanci vede lidi mnoho věcí. V mém rodném městě mi jednou babička řekla, že tanec je způsob, jak poděkovat Slunci za to, že nám do života přináší teplo a světlo.

Když je dobrá úroda, tančíme na polích s radostí v srdci, abychom vyjádřili zemi svou vděčnost. Když potkáme někoho, koho milujeme, můžeme tančit jako páv, který roztahuje ocasní pera, abychom si získali jeho náklonnost. I když jsme nemocní, můžeme pomocí tajemných tanečních rituálů zahnat démony nemoci.

V mém světě je tanec od nejútlejšího dětství neodmyslitelně spjat s naším životem a existencí. Vždy byl klíčem, který odemyká komunikaci člověka s přírodou a všemi živými bytostmi. V mém rodném městě se říká: „Kdo má nohy, ale neumí tančit, promarnil svůj život.“ Tanec je úzce spjat s přírodou a životem. Pokud jde o mě, tanec, příroda a život jsou jedním – to je pravá podstata tance.

Někteří lidé přicházejí na tento svět, aby pokračovali ve svém rodu, někteří si přicházejí užívat života, jiní hledají zkušenosti. Já jsem pozorovatelkou života. Přicházím, abych viděla, jak květina kvete a uvadá, jak plují mraky a jak se sráží rosa…

Proto veškerá moje tvůrčí inspirace pochází z přírody a života: jas měsíčního světla, přehlídka pávího peří, proměna motýla z kukly, způsob, jakým vážka klouže po vodní hladině, způsob, jakým se housenka kroutí, způsob, jakým mravenci tvoří svou řadu…

Před mnoha lety jsem na jevišti předstoupila před publikum a zatančila první choreografii, kterou jsem vytvořila – paví tanec Duše páva. Pávi jsou trvalou součástí světa. Je to tvor, který symbolizuje posvátnost a ve východním světě představuje krásu, protože se svým vzhledem podobá fénixovi a má postoj vzpřímený jako drak. Při tanci jsem objevila duši páva.

Taneční kultura lidstva je bohatá, zahrnuje společnou kulturu a atributy. Podstatu tance čerpáme z pozorování přírody, života a všech živých bytostí, které nás obklopují. I můj národ má bohatou taneční kulturu, kterou s nadšením nesu dál jako dědictví. Vyživuje naši mysl i tělo a dává nám schopnost komunikovat se světem. Sebrala jsem několik tradičních tanců a přinesla je na jeviště, například Yunnan Impression, Tibetan Riddle, Pingtan Impression a mnoho dalších. Všechny tyto tance pocházejí z této země a byly nám zanechány našimi předky jako dědictví, které je třeba naším úsilím zachovat a představit světu.

Po uvedení těchto děl na lidi hluboce zapůsobila jejich podmanivá krása a kulturní význam. Jako tanečnice jsem po celá desetiletí pokračovala v objevování nekonečné říše tance a byla jsem přizvána k tvorbě experimentálních současných děl, jako jsou Under Siege – The Full Story of Farewell My Concubine a Rite of Spring pro světová jeviště.

Inspiraci pro svou tvorbu čerpám z přírody svého rodného města, z osobních životních zkušeností a z hloubky civilizace Východu, která je nedílnou součástí světové civilizace, neboť poskytuje rozmanitost, bohatství, a především inspiraci.

„Učení z přírody“ a „jednota člověka a vesmíru“ jsou filozofií, moudrostí a estetikou Východu. Tyto doktríny jsou také duchovním jádrem mé tvorby. Jako lidské bytosti bychom měli respektovat přírodu, učit se od přírody a harmonizovat s přírodou, stejně jako země, hory a nebe.

Tanečníci a choreografové by měli pozorněji naslouchat radostem a strastem světa a tancem dotvářet dialog, který vedeme s přírodou a životem už tisíce let.

Dnes budu nejen pokračovat ve sdílení naší taneční kultury se světem, ale také doufám, že pozvu všechny tanečníky na světě, kteří milují tanec a kteří by rádi vyjádřili své emoce tancem, aby tak společně vyjádřili naši lásku a chválu nebi a zemi.

Život nikdy nekončí a tanec nikdy nepřestává.

(Do angličtiny přeložili Guo Yufeng a Wang Ling)

Yang Liping je příslušnicí etnické skupiny Bai z Dali v provincii Yunnan. Je národní tanečnicí první třídy a místopředsedkyní Čínské asociace tanečníků.
Yang, která tanec miluje od útlého dětství, sice nikdy neprošla formální taneční výukou, ale díky svému přirozenému talentu se stala v Číně zcela ojedinělou a význačnou tanečnicí. Proslulost jí přineslo originální taneční sólo Spirit of the Peacock (Duch páva), stejně jako další kusy (Moonlight, Two Trees, Love of the Peacock atd.) Je režisérkou a choreografkou, tančila ve vlastních kusech Dynamic Yunnan, Tibetan Mystery, Echoes of Shangri-La, The Peacock, Peacock Winter, režírovala inscenace Under Siege, Dynamic Huangshan, Dynamic Piangtan,Rite of Spring, Apeng & Jinhua.
Yang Liping neustále zkoumá nové koncepty a prezentace tanečního umění. Ve snaze adaptovat tanec v éře metaversa, počínaje rokem 2020, vytvořila a režírovala tři z „Uměleckých filmů z taneční série čínského zvěrokruhu“ – Jarní vůl, Řvoucí tygr a Nefritový králík a Čang’e.
Yang Liping a její inscenace získaly řadu ocenění: zlatou cenu za čínský klasický tanec 20. století; nejvyšší ocenění v Mezinárodním výměnném centru v Ósace; ocenění za nejlepší taneční poezii, nejlepší ženskou hlavní roli, nejlepší choreografii, nejlepší kostýmy a vynikající výkony na 4. ročníku čínských Lotus Awards. V roce 2011 se Yang Liping objevila jako jedna z čínských krásek v reklamě China Image – People vysílané na Times Square v New Yorku. Jako všestranný talent také napsala scénář, režírovala a hrála ve filmu Sunbird, který získal Velkou cenu poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Montrealu.

(zdroj: international-dance-day.org)


Dvě Gala představení 30. dubna na Nové scéně ND
V neděli se od 13:00 hodin uskuteční slavnostní Gala konzervatoří. Vystoupí zde naše taneční konzervatoře v plné sestavě a s hosty:

Konzervatoř Duncan centre
Győr Dance and Fine Arts School
Janáčkova konzervatoř Ostrava
Taneční centrum Praha
Taneční konzervatoř hl. m. Prahy
Taneční konzervatoř Brno
Pražská taneční konzervatoř

Večer bude následovat od 20:00 hodin Gala profesionálních souborů. Zastoupeny na něm budou tyto soubory:

Balet Národního divadla
Balet Národního divadla Brno 2
Bohemia Balet
DEKKADANCERS
Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Divadlo J. K. Tyla v Plzni
Jihočeské divadlo
Laterna magika
Lenka Vagnerová & Company
Pražský komorní balet
Tanec Praha / Ponec


Sobotní gala v Brně v Janáčkově divadle
V Janáčkově divadle se 29. dubna bude konat od 19:00 hodin slavnostní galavečer Baletu NdB s mezinárodní účastí. Ozdobami slavnostního gala budou hvězdy Královského baletu v Londýně Fumi Kaneko a Vadim Muntagirov, kteří zatančí klasické pas de deux z baletu Korzár. Dalšími hvězdami budou sólisté baletu Rumunské národní opery Rin Okuno a Robert Enache s pas de deux z Labutího jezera a Cristina Dijmaru s Bogdanem Canilou, kteří se představí jako Diana a Akteon. Pas de deux z baletu Don Quijote zatančí Michal Krčmář, který je prvním sólistou Finského národního baletu, společně s Yolandou Correa ze Státního baletu v Berlíně. A konečně pas des deux z baletu Plameny Paříže představí Hibiki Tsukamoto s Erinou Yoshie. Chybět samozřejmě nemohou ani tuzemští tanečníci. Jako hostitelský soubor vystoupí sólisté a sbor Baletu NdB a členové juniorského NdB 2.


Každoroční webová mapa Mezinárodního dne tance


Tanec Praha / divadlo Ponec v sobotu
„Slavíme s UNESCO tanec po celém světě. Přijďte si rozšířit obzory, popustit uzdu své fantazii a užít si den plný tance a pohybu v doprovodu vašich blízkých. Vychutnat si řeč těla bez hranic, bez ohledu na věk, pohlaví, národnost nebo kulturní kořeny. Přesvědčte se, že nejen tančit, ale i inspirovat své okolí, může opravdu každý,“ láká k oslavám Ponec, scéna současného tance v Praze.

Program v KRENOVCE (Husitská 22, P3):

14:00 – 16:00 | Inkubátor – Ateliér 1 | Tereza Muric: Pohyb maluje // interaktivní dílna

16:00 – 17:00 | Studio Krenovka | Pohybově-hlasové dílny pro starší a seniory // veřejná prezentace + filmová projekce + diskuse

17:30 – 18:30 | Čítárna Unijazz | Jana Drdácká: flamenco // komponované vystoupení

19:00 – 20:00 | Art Hub | Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová, Dominik Žižka: Eymen – Úhel pohledu // filmová projekce + diskuse

Vstup zdarma na registraci: Kapacita je omezena, své místo si můžete rezervovat na webu. Více informací najdete na stránkách divadla.

Společné oslavy Mezinárodního dne tance:

29.4. | 12:00 | Střelecký ostrov | Yana Reutova: Na cestě // interaktivní představení pro děti
30. 4. | 20:00 | Nová scéna ND | GALA profesionálních souborů – Yana Reutova: Together Alone // ukázka z představení

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments