Opera jazzového skladatele Terence Blancharda Šampion míří v přímém přenosu do českých kin

Trumpetista Terence Blanchard patří k nejvýraznějším skladatelům současnosti. Za sebou má celou řadu filmových soundtracků, na svém kontě má i bohatou diskografii vlastních kompozic, spolupráce s Artem Blakeym a Gregorym Porterem a také dvě opery. Oheň v kostech byla senzací loňské sezóny v Metropolitní opeře, letos se newyorský operní svatostánek obrací do minulosti a mezi premiérami představil Blanchardův operní debut Šampion. Coby přímý přenos v rámci oceňované série The MET: Live in HD míří i do českých kin. Na programu je v sobotu 29. dubna 2023.
Terence Blanchard: Šampion – Metropolitní opera New York (zdroj Metropolitní opera New York)
Terence Blanchard: Šampion – Metropolitní opera New York (zdroj Metropolitní opera New York)

Opera Šampion, Blanchardův debut, měla premiéru 15. června 2013 v St. Luis a vysloužila si velmi pozitivní reakce, recenze si všímaly kinematografického způsobu vyprávění i zapojení jazzových prvků do operního díla. Centrem příběhu je boxer Emile Griffith, kterého na stáří pronásleduje postupující demence i duchové minulosti, kteří jsou zde prezentováni jako flashbacky a chronologicky vyprávěné vzpomínky. Příběh, ve své podstatě životopis skutečného boxera, o vyrovnávání se s vlastní minulostí je zároveň i komplexním obrazem sexuality v konzervativní době a v hluboce homofobním prostředí sportu.

Hudba sedminásobného držitele ceny Grammy Terence Blancharda rozhodně není nic, co by na jevišti Metropolitní opery znělo příliš často. Své jazzové kořeny jedenašedesátiletý skladatel neskrývá, naopak z nich vytváří pevnou součást svého výrazu, stejně tak do svých moderních příběhů zapojuje rasové tenze i skutečnou historii. Loňské uvedení opery Oheň v kostech bylo historickým momentem – bylo totiž prvním dílem afroamerického skladatele, které se kdy na prknech Metropolitní opery hrálo.

V Metropolitní opeře se Šampiona ujala celá plejáda současných operních hvězd. V hlavní roli zestárlého Emile Griffitha se představí Eric Owens, jako jeho mladší já pak Ryan Speedo Green. Griffithovu matku Emeldu ztvárňuje Latonia Moore, druhou osudovou ženu v životě hlavní postavy, majitelku baru Kathy Hagen, pak ztělesňuje Stephanie Blythe. Orchestr Metropolitní opery v New Yorku diriguje Yannick Nézet-Séguin, v současnosti hudební ředitel newyorského operního domu.

Přímý přenos do kin po celé České republice se koná v sobotu 29. dubna 2023, distribuuje společnost Aerofilms.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments