Talichovo kvarteto vystoupí v cyklu Obrazy a hudba Pražských symfoniků

Pražští symfonikové přivítají Talichovo kvarteto na závěrečném koncertu komorního cyklu Obrazy a hudba. Soubor, který loni oslavil výročí 60 let existence, zahraje díla Antonína Dvořáka, Clauda Debussyho a Joaquína Turiny. Koncert se uskuteční 27. dubna 2023 v 19:30 hodin v Klášteře sv. Anežky České.
Talichovo kvarteto (foto Radek Kalous)
Talichovo kvarteto (foto Radek Kalous)

Talichovo kvarteto vzniklo na pražské konzervatoři v roce 1962 jako studentský soubor. Později začalo hrát pod jménem dirigenta Václava Talicha. Nyní soubor tvoří Jan Talich ml., Roman Patočka (koncertní mistr Pražských symfoniků), Radim Sedmidubský a Michal Kaňka. V roce 2022 kvarteto oslavilo výročí 60 let své existence.

Na koncertě v Anežském klášteře zazní díla z přelomu 19. a 20. století. Na programu budou Valčíky a Kvartetní věta F dur od Antonína Dvořáka, Kvartet g moll Clauda Debussyho a Modlitba toreadora od španělského skladatele Joaquína Turiny.

Na začátku koncertu proběhne přednáška edukátorky Národní galerie Praha Moniky Švec Sybolové k obrazu Pomsta Kentaurů Beneše Knüpfera z konce 19. století.

„Talichovo kvarteto oslavilo v roce 2022 šedesát let od svého založení a dle současného složení a kondice souboru se zdá, že není důvod obávat se o další desetiletí jeho budoucnosti. Duše večera propojujícího obraz a hudbu je pevně usazena v konci 19. století. Právě tehdy se Dvořák rozhodl složit Kvartet F dur. Ani obraz večera nebyl vybrán náhodou – vynikající pozdně romantický malíř Beneš Knüpfer byl Dvořákovým současníkem,“ říká dramaturg FOK Martin Rudovský.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments