Cenu Antonína Dvořáka letos získá basista Richard Novák
Cena Antonína Dvořáka je prestižním oceněním osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. „Jsem velmi rád, že letos budeme mít tu čest předat Cenu Antonína Dvořáka právě Richardu Novákovi. Jeho více než šedesátiletá kariéra zanechala v české hudební kultuře dvacátého i jednadvacátého století hlubokou nesmazatelnou stopu. Podobně jako u velkého Dvořáka se u Richarda Nováka snoubí obrovský talent, pracovitost a profesionalita s vysokým morálním kreditem a pevnými lidskými, mravními a etickými postoji,” uvedl při příležitosti dnešního oznámení jména letošního laureáta Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby. O udělení Ceny Antonína Dvořáka rozhodla dvanáctičlenná rada akademiků, v jejímž čele stojí umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec, členy jsou například dirigenti Jakub Hrůša a Petr Altrichter, klavírista Ivo Kahánek, ředitel České filharmonie David Mareček, publicista Jiří Vejvoda či ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jakub Čížek. V předchozích ročnících byli oceněni Yo-Yo Ma, Jiří Bělohlávek, Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková nebo Jiří Kylián.
Richard Novák je absolventem brněnské konzervatoře (1955) a laureátem pěveckých soutěží v Toulouse (1961) a holandském Hertogenbosch (1962). Už v roce 1954 byl přijat jako sólista opery Státního divadla v Ostravě, odkud později přešel do angažmá brněnské Janáčkovy opery, kde se významně podílel na dnes dramaturgicky velmi ceněné éře brněnské opery. Z českých autorů nastudoval díla Bedřicha Smetany (kompletní operní dílo), Bohuslava Martinů (Veselohra na mostě, Hlas lesa, Dvakrát Alexandr a Julietta, ztvárnil Grigorise i Fotise v prvním českém nastudování Řeckých pašijí), v repertoáru má pochopitelně i Leoše Janáčka (Dikoj v Kátě Kabanové, Kolenatý ve Věci Makropulos a především Revírník v Příhodách lišky Bystroušky – tato role se stala jeho profilovou vizitkou a v roce 2004 v ní na prknech Janáčkova divadla oslavil padesáté výročí své umělecké činnosti). Ze světových autorů nastudoval díla Rossiniho, Mozarta, Verdiho, ale i Prokofjeva či Berga. Hostoval v Teatro Colón v Buenos Aires (Kolenatý ve Věci Makropulos) nebo na Salzburger Festspiele (Z mrtvého domu pod taktovkou Claudia Abbada), v Paříži, Madridu a v Benátkách (Příhody lišky Bystroušky). Richard Novák byl ceněn u mnoha soudobých autorů, kteří psali mnohé skladby přímo pro něj. Na mistrovské úrovni se věnuje interpretaci písňových cyklů a dodnes je častým interpretem velkých oratorních děl, o čemž svědčí dlouholetá spolupráce s Českou filharmonií a Václavem Neumannem. Známá je především jeho interpretace Verdiho Requiem a Janáčkovy Glagolské mše, kterou nahrál pod taktovkou Charlese Mackerrase pro firmu Supraphon a pro firmu DECCA za řízení Riccarda Chaillyho. V roce 2001 získal Cenu Thálie za celoživotní mistrovství, před pěti lety oslavil svoje osmdesátiny na scéně oslňujícím výkonem v Dvořákově oratoriu Svatá Ludmila. Zevrubný portrét basisty Richarda Nováka přinesla Opera Plus před časem zde, při příležitosti šedesáti let od začátku jeho profesionální kariéry.
Cena Antonína Dvořáka – tradiční křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser, bude Richardu Novákovi předána 23. září na Ministerstvu kultury z rukou ministra Daniela Hermana a mecenáše Karla Komárka. Následně bude Richardu Novákovi coby čerstvému držiteli Ceny Antonína Dvořáka věnován večerní festivalový koncert v Dvořákově síni Rudolfina v podání České filharmonie a Pražského filharmonického sboru pod vedením Jiřího Bělohlávka.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]