Cenu Antonína Dvořáka letos získá basista Richard Novák

Den před zahájením Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha oznámila pořádající Akademie klasické hudby jméno laureáta Ceny Antonína Dvořáka. Letos bude udělena dnes už legendárnímu brněnskému basistovi Richardu Novákovi, který je i měsíc před svými pětaosmdesátinami stále aktivním umělcem. Novákova celoživotní pěvecká dráha je spojena zejména s brněnskou operní scénou, jejíž zlatou éru výrazně spoluvytvářel. Mimořádné renomé si získal doma i za hranicemi například nahrávkami Janáčkových děl s Charlesem Mackerrasem či Riccardem Chaillym, premiéroval četná zásadní díla moderních českých autorů a je významným interpretem velkého oratorního repertoáru.
Richard Novák (foto Jan Dvořák)
Richard Novák (foto Jan Dvořák)

Cena Antonína Dvořáka je prestižním oceněním osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. „Jsem velmi rád, že letos budeme mít tu čest předat Cenu Antonína Dvořáka právě Richardu Novákovi. Jeho více než šedesátiletá kariéra zanechala v české hudební kultuře dvacátého i jednadvacátého století hlubokou nesmazatelnou stopu. Podobně jako u velkého Dvořáka se u Richarda Nováka snoubí obrovský talent, pracovitost a profesionalita s vysokým morálním kreditem a pevnými lidskými, mravními a etickými postoji,“ uvedl při příležitosti dnešního oznámení jména letošního laureáta Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby. O udělení Ceny Antonína Dvořáka rozhodla dvanáctičlenná rada akademiků, v jejímž čele stojí umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec, členy jsou například dirigenti Jakub Hrůša a Petr Altrichter, klavírista Ivo Kahánek, ředitel České filharmonie David Mareček, publicista Jiří Vejvoda či ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jakub Čížek. V předchozích ročnících byli oceněni Yo-Yo Ma, Jiří Bělohlávek, Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková nebo Jiří Kylián.

Richard Novák je absolventem brněnské konzervatoře (1955) a laureátem pěveckých soutěží v Toulouse (1961) a holandském Hertogenbosch (1962). Už v roce 1954 byl přijat jako sólista opery Státního divadla v Ostravě, odkud později přešel do angažmá brněnské Janáčkovy opery, kde se významně podílel na dnes dramaturgicky velmi ceněné éře brněnské opery. Z českých autorů nastudoval díla Bedřicha Smetany (kompletní operní dílo), Bohuslava Martinů (Veselohra na mostě, Hlas lesa, Dvakrát Alexandr a Julietta, ztvárnil Grigorise i Fotise v prvním českém nastudování Řeckých pašijí), v repertoáru má pochopitelně i Leoše Janáčka (Dikoj v Kátě Kabanové, Kolenatý ve Věci Makropulos a především Revírník v Příhodách lišky Bystroušky – tato role se stala jeho profilovou vizitkou a v roce 2004 v ní na prknech Janáčkova divadla oslavil padesáté výročí své umělecké činnosti). Ze světových autorů nastudoval díla Rossiniho, Mozarta, Verdiho, ale i Prokofjeva či Berga. Hostoval v Teatro Colón v Buenos Aires (Kolenatý ve Věci Makropulos) nebo na Salzburger Festspiele (Z mrtvého domu pod taktovkou Claudia Abbada), v Paříži, Madridu a v Benátkách (Příhody lišky Bystroušky). Richard Novák byl ceněn u mnoha soudobých autorů, kteří psali mnohé skladby přímo pro něj. Na mistrovské úrovni se věnuje interpretaci písňových cyklů a dodnes je častým interpretem velkých oratorních děl, o čemž svědčí dlouholetá spolupráce s Českou filharmonií a Václavem Neumannem. Známá je především jeho interpretace Verdiho Requiem a Janáčkovy Glagolské mše, kterou nahrál pod taktovkou Charlese Mackerrase pro firmu Supraphon a pro firmu DECCA za řízení Riccarda Chaillyho. V roce 2001 získal Cenu Thálie za celoživotní mistrovství, před pěti lety oslavil svoje osmdesátiny na scéně oslňujícím výkonem v Dvořákově oratoriu Svatá Ludmila. Zevrubný portrét basisty Richarda Nováka přinesla Opera Plus před časem zde, při příležitosti šedesáti let od začátku jeho profesionální kariéry.

Richard Novák (foto archiv MHF Dvořákova Praha)
Richard Novák (foto Lada Křesadlová-Krupková)

Cena Antonína Dvořáka – tradiční křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser, bude Richardu Novákovi předána 23. září na Ministerstvu kultury z rukou ministra Daniela Hermana a mecenáše Karla Komárka. Následně bude Richardu Novákovi coby čerstvému držiteli Ceny Antonína Dvořáka věnován večerní festivalový koncert v Dvořákově síni Rudolfina v podání České filharmonie a Pražského filharmonického sboru pod vedením Jiřího Bělohlávka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat