Cenu Jiřího Bělohlávka získala hornistka Kateřina Javůrková

Cenu Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let, která byla dnes poprvé vyhlášena na počest bývalého šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie, získala hornistka Kateřina Javůrková. Cena jí byla předána Annou Fejérovou, manželkou Jiřího Bělohlávka, během open air koncertu, který v přímém přenosu z Hradčanského náměstí vysílala ČT Art. Na podzim připomene světově proslulého dirigenta také film Romana Vávry Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“, jehož premiéra se uskuteční 26. září v rámci Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha.
Kateřina Javůrková, foto archiv ČF

Když Jiří Bělohlávek odešel a zanechal prázdné místo v našich srdcích, dlouho jsme přemýšleli o tom, jak bychom nejlépe uctili jeho výjimečnou osobnost a mohli si ho pravidelně připomínat. Nakonec jsme se rozhodli pro cenu pro umělce do třiceti let, protože mladé umělce Jiří Bělohlávek vždy nadšeně podporoval a věřil jim. A také jsme se rozhodli, že Cenu Jiřího Bělohlávka budeme vyhlašovat na našem tradičním open air koncertu, který v dalších sezonách věnujeme jeho památce,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček.

První laureátkou Ceny Jiřího Bělohlávka se stala hornistka Kateřina Javůrková, která k jejímu udělení uvedla: „Cena Jiřího Bělohlávka je pro mě tou nejvzácnější, jakou jsem mohla dostat. Není to cena jako z Pražského jara nebo z Mnichova. Při vší úctě k těmto soutěžím totiž musím říct, že obdržet ocenění nesoucí jméno osobnosti, která byla jednou z nejdůležitějších v mém profesním životě, je pocta, jíž si obrovsky vážím. Pan dirigent Bělohlávek mě provázel od mých sedmnácti let, kdy jsem začínala v jeho Pražské komorní filharmonii, a spontánně jsem ho později následovala právě do České filharmonie. Vždy, když dirigoval on, jsem se pod ním – i přes svou věčnou nervozitu – cítila v bezpečí, vždy jsem viděla, že si přeje, aby se mi to povedlo, a odměnou mi pak byl jeho úsměv. To není u dirigentů samozřejmostí, ale pro mě je to velmi důležité. Nám mladým prostě fandil. A myslím, že můžu mluvit za nás všechny, když řeknu, že na sobě pracujeme dál, abychom mu stále dělali radost. I tam nahoru.

Cena Jiřího Bělohlávka je spojena s peněžitou odměnou 30 tisíc korun, kterou věnovali členové Dynamického klubu České filharmonie Hana a Dalimil Dvořákovi. Kateřina Javůrková dále získala diplom v podobě grafického listu, jehož autorem je malíř Jiří Voves, blízký přítel Jiřího Bělohlávka.

O udělení Ceny Jiřího Bělohlávka rozhodovala komise, v níž vedle jeho manželky Anny Fejérové a šéfredaktora časopisu Harmonie Luboše Stehlíka zasedli zástupci institucí, s nimiž Jiří Bělohlávek v posledních letech svého života nejintenzivněji spolupracoval – za Pražské jaro Roman Bělor, za PKF – Prague Philharmonia Jan Fišer, za Hudební akademii múzických umění Irvin Venyš a za Českou filharmonii Jiří Vodička a David Mareček.

Kateřina Javůrková, foto Petra Hajská

Komise se pro udělení Ceny Jiřího Bělohlávka Kateřině Javůrkové rozhodla jednomyslně. Vedle mimořádného interpretačního umění Kateřiny Javůrkové členové komise ocenili její vynikající sólovou kariéru, úspěšné působení v Belfiato Quintetu a České filharmonii a přihlédli i k vítězstvím v soutěžích Pražského jara a ARD v Mnichově. Porotci vyzdvihli i snahu Kateřiny Javůrkové o propagaci české komorní hudby v zahraničí stejně jako její osobností profil.

Osobnost šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Jiřího Bělohlávka, který zemřel 31. května 2017, připomene na podzim film Romana Vávry Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“ Film bude v premiéře uveden 26. září 2019 v 19.30 ve velkém sále Nové scény Národního divadla v rámci 56. ročníku Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Distribuční premiéra se uskuteční o týden později ve čtvrtek 3. října. Distribuci bude zajišťovat společnost Aerofilms v síti kin po celé ČR. V České televizi bude dokument odvysílán o Vánocích 2019.

Jiří Bělohlávek pořídil s Českou filharmonií řadu nahrávek, z nichž zatím poslední – Asrael a Pohádku Josefa Suka – vydalo britské vydavatelství Decca Classics 26. dubna 2019. Další nahrávky se ještě chystají na příští rok.

Kateřina Javůrková začala na lesní roh hrát v devíti letech u Tomáše Krejbicha v ZUŠ Na Popelce. Ve studiu pokračovala na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Bedřicha Tylšara a na Akademii múzických umění v Praze u Zdeňka Divokého a Radka Baboráka. Během studií se zúčastnila stáže na Conservatoire Nationale Supérieur de Musique et Danse Paris ve třídě prof. Andrého Cazaleta. Je vítězkou mnoha mezinárodních interpretačních soutěží, avšak nejvýznamnějším úspěchem Kateřiny Javůrkové je 1. cena na Mezinárodní interpretační soutěži Pražské Jaro 2013 a získání 2. ceny v Mezinárodní soutěži ARD v Mnichově 2016. Je držitelkou ocenění Talent roku 2016 – Classic Prague Awards. Od ledna 2014 působí v hornové skupině České filharmonie a v minulosti byla členkou PKF – Prague Philharmonia. Sólově vystupovala například s Českou filharmonií, PKF – Prague Philharmonia, Münchener Kammerorchester, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, NOSPR Katowice, se kterými v Praze premiérovala Koncert pro lesní roh Krysztofa Pendereckeho. Důležitou součástí je pro Kateřinu Javůrkovou komorní hudba. Pravidelně spolupracuje s Radkem Baborákem, Panochovým kvartetem, Altenberg Trio a je pravidelně zvána na zahraniční komorní festivaly. Působí již 12let v dechovém kvintetu Belfiato Quintet.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat