Dnes: Závěrečný koncert FOK v Obecním domě, Česká filharmonie open air

Závěrečný koncert 84. sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, který se dnes uskuteční v pražském Obecním domě, bude věnován ekologickým tématům spojeným s vodou. Na Hradčanském náměstí v Praze se dnes již posedmé uskuteční Open air koncert České filharmonie, kterým se první český orchestr loučí s uplynulou 123. sezonou. Na programu bude filmová hudba.
Pietari Inkinen, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, 2017 (zdroj FOK / foto Petr Dyrc)

FOK věnuje koncert ekologickým tématům spojeným s vodou

Závěrečný koncert 84. sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, který se dnes uskuteční v pražském Obecním domě, bude věnován ekologickým tématům spojeným s vodou. S orchestrem vedeným šéfdirigentem Pietarim Inkinenem vystoupí turecký klavírista a skladatel Fazil Say. Druhý koncert se bude na stejném místě konat 20. června.

Klavírista a skladatel Fazil Say, který pochází z oblasti sužované suchem, zkomponoval na toto téma klavírní koncert Voda. Dílo vzniklo roku 2013, který byl vyhlášen Organizací spojených národů Mezinárodním rokem vodní spolupráce. Tématem koncertu je úbytek vody v krajině. „Klavírní koncert Voda jsem složil, abych upozornil na důležitost vody pro náš život, respektive na důsledky jejího nedostatku. Hudební jazyk toho díla je co nejuniverzálnější, neboť jde o problém, který spojuje celý svět,“ uvedl Fazil Say. Ve druhé části večera zazní monumentální Alpská symfonie Richarda Strausse inspirovaná přírodou švýcarských Alp.

Jakákoliv snaha v umění přimět lidi přemýšlet o problémech současného světa ve správném směru je úctyhodná a přínosná. Já osobně jsem v poslední době šokován problémem likvidace plastového odpadu a mikroplastů. To se samozřejmě také týká vody – mikroplasty jsou i na dně oceánů a jezer,” podotkl k tématu koncertu šéfdirigent FOK Pietari Inkinen.

Turecký virtuos Fazil Say se sice do Prahy vrací již poněkolikáté, ale s orchestrem se poprvé představí i jako skladatel. Devětatřicetiletý Say studoval klavír a kompozici na Státní konzervatoři v Ankaře. V sedmnácti letech obdržel cenu od German Academic Exchange Service a studoval u Davida Levina v Düsseldorfu. Pak pokračoval ve studiu na berlínské konzervatoři. V Praze už se představil například na Pražském jaru v roce 2002.

Úvod 85. sezony FOK se ponese v duchu oslav 30. výročí sametové revoluce, které FOK připomene dvěma koncerty – 9. července s americkou sopranistkou Renée Fleming a 28. srpna ve Valdštejnské zahradě přivítá Anetu Langerovou, Jaroslava Hutku, Michaela Kocába nebo skupinu Spirituál kvintet.

Česká filharmonie 2018 (foto ČF © Petra Hajská)

V Praze se dnes koná sedmý Open air koncert České filharmonie

Na Hradčanském náměstí v Praze se dnes již posedmé uskuteční Open air koncert České filharmonie, kterým se první český orchestr loučí s uplynulou 123. sezonou. Na programu bude filmová hudba ze Star Wars nebo Harryho Pottera. Vedle filharmoniků se pod taktovkou amerického dirigenta Keithe Lockharta představí houslistka Olga Šroubková a trio Time for Three. Večerem diváky provede generální ředitel ČF David Mareček. Vstupné je tradičně zdarma.

V programu mimo jiné zazní hudba Johna Williamse z filmů s Indiana Jonesem, Star Wars nebo Harry Potter, houslistka Olga Šroubková zahraje slavné sólo z filmu Šumař na střeše skladatele Jerryho Bocka a přidá i téma Johna Williamse ze Schindlerova seznamu. Návštěvníci koncertu dále uslyší i slavné Blue Rondo ala Turk od jazzového pianisty a skladatele Davea Brubecka v aranžmá jeho syna Chrise Brubecka, v jehož skladbě Travels in Time for Three přijde Českou filharmonii posílit smyčcové trio Time For Three.

Česká filharmonie uzavře sezonu koncertem pod širým nebem posedmé. Napoprvé s ní před šesti lety na zcela zaplněném Staroměstském náměstí v Praze vystoupil i americký zpěvák a dirigent Bobby McFerrin. Loni na Hradčanské náměstí na koncert podle policie dorazilo přes 5000 posluchačů. ČF dodržuje při přípravě koncertů pod širým nebem pravidlo, kdy jeden rok volí spíše tradiční program s členy filharmonie v roli sólistů nebo mladými talentovanými hudebníky a další rok nabízí jazzovější repertoár. Partnerem dnešní akce je organizace Člověk v tísni.

Zahajovací koncert 124. sezony Česká filharmonie se uskuteční 4. září v Rudolfinu. Pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova provede díla Bedřicha Smetany, Petra Iljiče Čajkovského a Dmitrije Šostakoviče.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat