Cenu princezny asturské získali skladatelé Morricone a Williams

Letošní Cenu princezny asturské za umění získali skladatelé filmové hudby Ennio Morricone a John Williams. Oba patří ve svém oboru k legendám a během kariéry zkomponovali soundtracky ke stovkám snímků, přičemž většina z nich obstojí i samostatně mimo filmové plátno, napsali ve svém odůvodnění porotci. Ceny princezny asturské se udělují v osmi kategoriích, ocenění za svornost získali tento týden zdravotníci, kteří bojují s koronavirovou pandemií.
Ennio Morricone (foto archiv)

Ital Ennio Morricone (91) během své dlouhé kariéry napsal hudbu k více než čtyřem stovkám filmů. Proslavily ho zejména melodie z westernů Hodný, zlý a ošklivý či Tenkrát na Západě. Jeho hudba zněla i ve snímcích Mise, Neúplatní či Bugsy. Po pěti nominacích na Oscara, cenu americké filmové akademie, získal až v roce 2016 za hudbu ke snímku Quentina Tarantina Osm hrozných. Českým divákům se Morricone zřejmě zapsal do paměti i díky melodiím k seriálům Chobotnice a Marco Polo.

Američan John Williams (88) je držitelem hned pěti Oscarů za filmy Šumař na střeše, Čelisti, Hvězdné války, E.T. – Mimozemšťan a Schindlerův seznam. Nominován byl na toto ocenění více než třicetkrát.

„Obrovské množství skladeb, které Morricone a Williams zkomponovali, nesloužilo pouze jako podkreslení, které má zvýraznit atmosféru nebo charaktery hrdinů, ale dokázalo uspět i mimo stříbrné plátno díky své schopnosti dokonale míchat dědictví hudební historie se současným zvukem,“ napsala porota.

O Cenách princezny asturské se někdy vzhledem k jejich prestiži hovoří jako o španělských Nobelových cenách. Udělují se jednotlivcům, skupinám nebo mezinárodním organizacím za přínos v oblasti vědy, techniky, sportu a kultury. Každý vítěz si od nadace zaštítěné korunní princeznou Leonor, čtrnáctiletou dcerou krále Felipeho VI., odnese finanční odměnu 50.000 eur (1,3 milionu Kč).

John Williams (zdroj pinterest.com)

Mohlo by vás zajímat