Operní pěvec a herec Jan Rubeš, muž mnoha talentů

Dnes je tomu 100 let, co se v jihočeské Volyni narodil Jan Rubeš, český operní pěvec, ale i filmový a televizní herec, držitel řady významných ocenění.
Jan Rubeš v seriálu Akta X (zdroj IMDb)

Jan Rubeš se narodil 6. června 1920 v jihočeském městě Volyni. Klasický zpěv vystudoval ve třídě profesora Jana Hilberta Vávry na Pražské konzervatoři, kterou úspěšně zakončil roku 1945. Již jako dvacetiletý debutoval rolí Basilia v Rossiniho opeře Lazebník sevillský na prknech Národního divadla v Praze (1940) a byl tak ve své době nejmladším basem tohoto operního domu.

Když Rubeš na začátku roku 1948 reprezentoval Československo na soutěži mezinárodního festivalu v Ženevě, došlo k únorovému převratu. Rubeš vyhrál první cenu, ale v cizině již zůstal. Jako operní a operetní pěvec účinkoval v různých divadlech Evropy i amerického kontinentu ve více než stovce inscenací. Byl činný na operních scénách celého světa, mezi nimi Oper Frankfurt, La Opera v Mexiku, newyorská Metropolitní opera, Detroit Opera House, Seattle Opera či New Orleans Opera.

Rubeš se během padesátých let dostal do filmu a zejména po roce 1980 začal působit nejen na stříbrném plátně, ale i v televizních pořadech a seriálech, kde zpodobnil více než stovku rolí. Český televizní divák jistě zná populární seriály Akta X, Směr jih či Hvězdná brána. Spolupracoval tak s herci, jakými byli Gene Hackman, John Travolta, Glenn Close, Christopher Plummer, Jude Law, Charlie Sheen, Goldie Hawn nebo Roy Scheider. Zejména významným filmem byl snímek Svědek režiséra Petera Weira z roku 1984, kde Rubeš účinkoval po boku Harrisona Forda a Kelly McGillis.

Jan Rubeš byl držitelem řady ocenění. Roku 1990 obdržel televizní cenu Earle Grey Award a 1995 byl vyznamenán nejvyšším kanadským státním vyznamenáním Order of Canada, které jindy obdrželi i Václav Havel či Nelson Mandela.

Rubeš pěstoval množství koníčků a sportů. Stal se kanadským tenisovým šampionem v kategorii seniorů, proslul jako mistr pauzírovaného mariáše.

Rubešovou manželkou se roku 1950 stala herečka česko-rakouského původu Zuzka Zenta Bursteinová, později Susan Douglas. Manželé žili během zimních měsíců v Ontariu a v létě na Floridě. Oba navštívili Československo roku 1968 a Rubeš opakovaně po roce 1989. Roku 1999 se aktivně účastnil předávání filmových cen Český lev v pražské Lucerně. Zemřel v pondělí 29. června 2009 v Kanadě na cévní mozkovou příhodu.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na