Ceny Anděl se letos budou udílet netradičním způsobem

Vítězové nejstaršího českého odborného hudebního ocenění letos o ikonické sošky Anděla se šalmají od Jaroslava Róny nepřijdou. Netradiční předávání výročních cen České hudební akademie odvysílá Česká televize 20. června 2020 na programu ČT1 od 21:00 hodin. Hudební čísla vznikají na nečekaných místech.
Ceny Anděl (zdroj FB)

„Devětadvacátý ročník bude výjimečný trochu jinak, než jsme zamýšleli,“ přiznávají pořadatelé. Půjde totiž o historicky první vyhlašování Andělů bez slavnostního ceremoniálu, který původně chystali na 31. března v hale O2 universum, ale kvůli opatřením ohledně pandemie koronaviru se nemohl konat.

„Nechtěli jsme se spokojit s pouhým vyhlášením výsledků v tiskové zprávě, natož se zrušením celého ročníku, zároveň však vzhledem k okolnostem nejsme schopni celou akci realizovat v původně plánovaném rozsahu,“ vysvětluje Lucka Hájková z pořádající agentury LUFF PRODUCTION. Ceny Anděl Coca-Cola 2019 diváci uvidí na obrazovkách 20. června ve vysílání ČT1. Půjde o plnohodnotný pořad, ve kterém zazní téměř všechna původně oznámená hudební čísla, včetně řady nezvyklých spoluprací, a budou v rámci něj předány všechny sošky svým novým majitelům.

Hudebníci navíc vystoupí na netradičních místech, která v roce 2020, podobně jako celou hudební branži, zasáhla vládní opatření. „Rozhodli jsme se, že všechna hudební čísla natočíme v podobě live session na místech, kde budeme moct zachytit jejich současnou estetiku a unikátní atmosféru bez návštěvníků či diváků. Využíváme vypuštěného plaveckého bazénu, kostela, fotbalového stadionu, letiště nebo liduprázdné O2 areny a společně se zaznamenáváním unikátních hudebních vystoupení zároveň dokumentujeme dobu, ve které nebylo možné realizovat v podstatě žádné akce, předávání Cen Anděl nevyjímaje,“ přibližuje Hájková nevšední hudební čísla, která zachytí realitu posledních měsíců. Ve všech případech půjde o autentické a jedinečné živé nahrávky, které nebudou jinde k slyšení.

V pořadu se objeví Chinaski, Mirai, Lenny, Vypsaná fiXa, Klára Vytisková, Ben Cristovao, Marcell, Paulie Garand, Calin, STEIN27, Lake Malawi či Renne Dang a další. Také průvodkyní Andělů bude již dříve avizovaná Ewa Farna. „Protože nejsem moderátorka, chtěla jsem se inspirovat zahraničním předáváním cen, ale nenašla jsem žádné takové, které by se tomu našemu letošnímu podobalo. Bude to rozhodně jedinečné, a i když mám trochu obavy, na tento zcela jiný a nový koncept se upřímně těším. A jako zpěvačka si neodpustím ani zpívání, pro Anděly jsme napsali speciální úvodní číslo, které vzniklo hned ve dvou verzích – ta původní totiž přestala být aktuální, a tak vznikla druhá verze, reagující na současnou situaci,” dodává Ewa Farna.

Favoritem letošních Andělů je Vladimír Mišík, který s albem Jednou tě potkám získal od České hudební akademie rekordních šest nominací. Mezi nominovanými jsou například i Zvíře jménem podzim, Vypsaná fiXa či poslední píseň Karla Gotta Srdce nehasnou.

Za rok 2019 v kategorii Klasická hudba byli nominováni Bennewitz Quartet za nahrávku terezínských skladatelů Ullmanna, Krásy, Schulhoffa a Haase, Pavel Haas Quartet za album Šostakovičových smyčcových kvartetů č. 2, 7 a 8, a také Ivo Kahánek v doprovodu Bamberských symfoniků pod taktovkou Jakuba Hrůši za Klavírní koncerty Bohuslava Martinů.

Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z odborníků – kritiků, producentů a dalších osobností české hudební scény a od roku 1995 je vyhlašovatelem Cen Anděl ČNS IFPI.

Titulárním partnerem ročníku je Coca-Cola, která v souvislosti s Cenami Anděl vyhlásila multižánrovou cenu popularity nazvanou Coca-Cola cena fanoušků a o jejímž vítězi rozhodovala veřejnost prostřednictvím online hlasování. Vítěze, který bude vyhlášen rovněž 20.6., podpoří Coca-Cola při tvorbě nového videoklipu.

Interpret, který se letos stane andělským Objevem, bude stejně jako v loňském roce obdarován Evropou 2, hlavním mediálním partnerem Andělů, a to kampaní v hodnotě půl milionu korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat