Týden s tancem

Aktuálně ze světa tance: začíná online festival Flamenco De Sofa, online probíhá také choreografická soutěž v Hannoveru. Brněnský balet plánuje v srpnu premiéru Radio and Juliet. Máme opět další tipy na sledování zahraničních streamů.
Festiva Flamenco De Sofa – tanečník David Peréz (zdroj archiv festivalu)

První přenosy festivalu Flamenco De Sofa
Flamenco De Sofa
aneb flamenko z gauče je on-line festival, který tímto čtvrtkem 4. června odstartuje sérii osmi flamenkových představení, s cílem podpořit umělce ze Španělska. Jde o českou iniciativu, protože se nemůže uskutečnit festival Den flamenka. Zájemci mohou ale pohodlně ze svého domova načerpat energii i vášeň španělských rytmů a zároveň finančně podpořit umělce, kteří pocházejí z jedné z pandemií nejvíce zasažené země. Jako první se diváci mohou těšit na sevillského virtuózního tanečníka Davida Peréze, držitele několika prestižních cen, s představením Puntal. Zná jej i české publiku, před dvěma lety v Brně uvedl své poslední představení A3 za standing ovation. Projekt Puntal uvedl v premiéře v roce 2011 a pokračoval s ním v hostování na národních i mezinárodních festivalech. Stream představení začne v rámci Flamenco De Sofa 4. 6. od 19 hodin a k vidění bude na stránkách festivalu do středy dalšího týdne. V tomto termínu mohou také zájemci přispívat Davidu Perézovi do virtuálního „klobouku“ libovolnou částkou.

David Pérez se narodil v sevillském městě Alcalá de Guadaíra, kde začal tančit ve třinácti letech. Pokračoval v tanci s některými legendami flamenkového tance, mezi nimiž byli Manolo Marín, Javier Cruz, Rafael Campallo, Manuel Betanzos. V roce 2009 uvedl premiéru své první show Flamencos. V roce 2011 uvedl projekt Puntal, který bude součástí festivalu Flamenco De Sofa. Za představení El Desplante získal cenu Festival Internacional del Cante de las Minas 2004 a cenu na Jóvenes Flamencos de Andalucía 2006. Jeho nejnovější představení A3 se těší také řadě pozitivních recenzí i ohlasů od diváků. V roce 2018 ho uvedl v České republice v brněnském Besedním domě.

Online streamy programu, o kterém jsme již informovali zde. bude zveřejněn stránkách festivalu, na YouTube: a na facebookovém profilu vždy ve čtvrtek v 19 hodin a bude ke zhlédnutí do středy dalšího týdne. Finance vybrané za jednotlivé koncerty budou poslány do Španělska jednotlivým souborům a rozděleny mezi účinkující, kteří vystupují na nahrávkách.

Mahenovo divadlo Brno (foto NdB)

Brněnský balet se vrátí na scénu v srpnu
Národní divadlo Brno zahájí příští sezonu netradičně už v srpnu, kdy v premiérách a nových inscenacích otevřených široké veřejnosti nabídne šest nových titulů činohry, opery i baletu včetně očekávaných hitů, jako je komedie Slaměný klobouk, baletní Radio and Juliet s hudbou skupiny Radiohead v Mahenově divadle nebo operní představení pro celou rodinu Ferda Mravenec v Janáčkově divadle.

Česká premiéra choreografa Edwarda Cluga Radio and Juliet měla být původně 15. května, ale je přesunuta 8., 9. a 10. srpna. Brněnskému publiku není Clugova choreografická tvorba neznámá, v roce 2017 hostoval jeho domovský soubor Balet Maribor v Janáčkově divadle s inscenací Peer Gynt. „Do našeho repertoáru přibude jeho titul Radio nad Juliet, který od své premiéry v roce 2005 slavil úspěchy na mnohých turné ve více než dvaceti zemích světa. Radio and Juliet je netradičně zpracovaný shakespearovský příběh nejznámějších veronských milenců na hudbu Radiohead, jedné z nejúspěšnějších rockových kapel současnosti. Můžete si být jistí, že jste nikdy tímto způsobem neposlouchali Radiohead a nikdy takto neviděli Romea a Julii – elegantní pohybová estetika, neobvyklá pohybová plasticita Edwarda Cluga a jako působivá scénická dekorace skvělý světelný design a videoprojekce. Netradiční pojetí shakespearovské lovestory pro jednu tanečnici a šest tanečníků choreograf rozehrává myšlenkou: Co když se Julie rozhodne nezemřít? Probouzí se vedle ležícího Romea a retrospektivou si připomíná všechny události, které ji přivedly až do hrobky,“ píše balet na svých stránkách.

Mezinárodní choreografická soutěž Hannover online
Již 34. ročník mezinárodní choreografické soutěže v Hannoveru se poprvé za svou existenci uskuteční virtuálně a digitálně. Až do 7. června jsou všechny choreografie, které byly vybrány do finále, přístupné ke zhlédnutí na této stránce, kde probíhá také divácké hlasování o Cenu publika.

Zajímavostí pro nás je, že jedna ze soutěžních choreografií je částečně české provenience. Vytvořila ji Věra Kvarčáková spolu se svým kolegou z Les Grands Ballets Canadiens Jeremy Galdeanem. Od září 2019 působí jako sólistka v Mannheimu, choreografii ale tanečníci vytvořili ještě v Kanadě na workshopu souboru, byla uvedena na montrealském festivalu Carte Blanche DAC 2019 a měla se objevit také na choreografickém večeru Noverre-Young ve Stuttgartu.

Porotě předsedá Gregor Zöllig (umělecký šéf a šéfchoreograf Staatstheater Braunschweig), členy jsou choreografky Anna Konjetzky, Toula Limnaios, Honji Wang (Company Wang Ramirez), Jacopo Godani (šéf Dresden Frankfurt Dance Compagnie), Richard Wherlock (ředitel baletu v Basileji) a Marco Goecke (ředitel baletu Staatstheater Hannover). O soutěži více na https://ballettgesellschaft.squarespace.com/

 

Nová dávka baletních tipů z online zahraničního vysílání
Mariinské divadlo
na svých stránkách mariinski.tv uvádí od 31. května Bachčisarajskou fontánu a dále bude na stejném kanále vysílat 2. června tříaktový balet Anjelina Preljocaje Le Parc, na hudbu W. A. Mozarta.

San Francisco Ballet vysílá do 5. června choreografii Snowblind Cathy Marston na svém YouTube kanále.

English National Ballet připravil online program na další týden, můžete se přihlásit k čekání na premiéry. Na svém YouTube zpřístupní na dva dny od 17. června inscenaci Kennetha MacMillana Song of the Earth, choreografie na hudbu Gustava Mahlera (Píseň o zemi) pochází původně z roku 1965, novodobé uvedení v roce 2017 k výročí 25 jeho úmrtí. V choreografii tančí např. Tamara Rojo. Od 24. června bude na dva dny dostupná jeho slavná Manon s Alinou Cojocaru v titulní roli.

Bavorský státní balet v Mnichově uvede na stránkách divadla pro online přenosy komponovaný program složený z koncertních čísel orchestru, operních árií a baletních čísel. Aktuální vysílání zahrnuje z baletního repertoáru: ukázky z Grigovorovičova Spartaka, Smaragdů z Balanchinových Drahokamů, variace ze 3. aktu Spící krasavice a choreografie Borderlines Wayna McGregora, k vidění do 11. června. V dalším koncertu dostupném od 4. do 18. června bude baletní složku reprezentovat sólo z prvního a pas de deux z druhého dějství baletu Don Quijote.

Historickou podobu romantického baletu můžete obdivovat na těchto stránkách, kde je k vidění jeden z baletů Augusta Bournonvilla Et Folkesagn z roku 1854, v rekonstrukci Sorelly Englund a Nikolaje Hübbeho. Novodobá premiéra se měla konat v květnu. Záznam zpřístupnilo Královské divadlo v Kodani.

K vidění jsou klasické balety z repertoáru opery v Permu na Youtube kanálu divadla, jejich zhlédnutí zřejmě není časově omezené: balet La Sylphide Augusta Bournonvilla je dobře znám, balet Fadetta (podle románu G. Sandové Malá Fadetka vytvořil Leonid Lavrovskij na hudbu Leo Delibese, zkomponovanou ovšem původně k Sylvii), z dalších zajímavostí je to samostatné poslední jednání Labutího jezera a Marná opatrnost (na Delibesovu hudbu, v tradici Petipy a Gorského).

Americké Lincoln Center otevřelo svůj videoarchiv a uvádí v něm některé kusy ze své historie. Od 3. června do 18. července Poctu Georgi Balanchinovi, což je program, který zahrnuje Vídeňské valčíky, Mozartianu (v této choreografii účinkuje Suzanne Farrell) a Who Cares? Jedná se o záznam z roku 1983. Od 2. června do 17. července je k dispozici záznam baletu Coppélia z roku 1978. Účinkují tehdejší hvězdy Patricia McBride, Helgi Tomasson, a Shaun O’Brien. Do 14. července je k vidění záznam Snu noci svatojánské z roku 1986.

Další z amerických ikon, Alvin Ailey American Dance Theatre na svých stránkách odemkne od 4. do 11. června filmový záznam několika choreografií Lincoln Center at the Movies: Chroma Wayne McGregora, Grace Ronald K. Browna, Takademe Roberta Battla a ikonické Revelations Alvina Aileyho. Od 11. do 18. června Alvin Ailey Spirit Virtual Gala s ukázkami z repertoáru vlastního souboru, školní skupiny a dalších hostů.

Pokud byste si chtěli odpočinout od klasického baletu i současného tance u scénického folklóru, svůj vlastní YouTube kanál má i soubor Igora Mojsejeva.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat