Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Aktuálně ze světa tance: začíná online festival Flamenco De Sofa, online probíhá také choreografická soutěž v Hannoveru. Brněnský balet plánuje v srpnu premiéru Radio and Juliet. Máme opět další tipy na sledování zahraničních streamů.
Festiva Flamenco De Sofa – tanečník David Peréz (zdroj archiv festivalu)

První přenosy festivalu Flamenco De Sofa
Flamenco De Sofa
aneb flamenko z gauče je on-line festival, který tímto čtvrtkem 4. června odstartuje sérii osmi flamenkových představení, s cílem podpořit umělce ze Španělska. Jde o českou iniciativu, protože se nemůže uskutečnit festival Den flamenka. Zájemci mohou ale pohodlně ze svého domova načerpat energii i vášeň španělských rytmů a zároveň finančně podpořit umělce, kteří pocházejí z jedné z pandemií nejvíce zasažené země. Jako první se diváci mohou těšit na sevillského virtuózního tanečníka Davida Peréze, držitele několika prestižních cen, s představením Puntal. Zná jej i české publiku, před dvěma lety v Brně uvedl své poslední představení A3 za standing ovation. Projekt Puntal uvedl v premiéře v roce 2011 a pokračoval s ním v hostování na národních i mezinárodních festivalech. Stream představení začne v rámci Flamenco De Sofa 4. 6. od 19 hodin a k vidění bude na stránkách festivalu do středy dalšího týdne. V tomto termínu mohou také zájemci přispívat Davidu Perézovi do virtuálního „klobouku“ libovolnou částkou.

David Pérez se narodil v sevillském městě Alcalá de Guadaíra, kde začal tančit ve třinácti letech. Pokračoval v tanci s některými legendami flamenkového tance, mezi nimiž byli Manolo Marín, Javier Cruz, Rafael Campallo, Manuel Betanzos. V roce 2009 uvedl premiéru své první show Flamencos. V roce 2011 uvedl projekt Puntal, který bude součástí festivalu Flamenco De Sofa. Za představení El Desplante získal cenu Festival Internacional del Cante de las Minas 2004 a cenu na Jóvenes Flamencos de Andalucía 2006. Jeho nejnovější představení A3 se těší také řadě pozitivních recenzí i ohlasů od diváků. V roce 2018 ho uvedl v České republice v brněnském Besedním domě.

Online streamy programu, o kterém jsme již informovali zde. bude zveřejněn stránkách festivalu, na YouTube: a na facebookovém profilu vždy ve čtvrtek v 19 hodin a bude ke zhlédnutí do středy dalšího týdne. Finance vybrané za jednotlivé koncerty budou poslány do Španělska jednotlivým souborům a rozděleny mezi účinkující, kteří vystupují na nahrávkách.

Mahenovo divadlo Brno (foto NdB)

Brněnský balet se vrátí na scénu v srpnu
Národní divadlo Brno zahájí příští sezonu netradičně už v srpnu, kdy v premiérách a nových inscenacích otevřených široké veřejnosti nabídne šest nových titulů činohry, opery i baletu včetně očekávaných hitů, jako je komedie Slaměný klobouk, baletní Radio and Juliet s hudbou skupiny Radiohead v Mahenově divadle nebo operní představení pro celou rodinu Ferda Mravenec v Janáčkově divadle.

Česká premiéra choreografa Edwarda Cluga Radio and Juliet měla být původně 15. května, ale je přesunuta 8., 9. a 10. srpna. Brněnskému publiku není Clugova choreografická tvorba neznámá, v roce 2017 hostoval jeho domovský soubor Balet Maribor v Janáčkově divadle s inscenací Peer Gynt. „Do našeho repertoáru přibude jeho titul Radio nad Juliet, který od své premiéry v roce 2005 slavil úspěchy na mnohých turné ve více než dvaceti zemích světa. Radio and Juliet je netradičně zpracovaný shakespearovský příběh nejznámějších veronských milenců na hudbu Radiohead, jedné z nejúspěšnějších rockových kapel současnosti. Můžete si být jistí, že jste nikdy tímto způsobem neposlouchali Radiohead a nikdy takto neviděli Romea a Julii – elegantní pohybová estetika, neobvyklá pohybová plasticita Edwarda Cluga a jako působivá scénická dekorace skvělý světelný design a videoprojekce. Netradiční pojetí shakespearovské lovestory pro jednu tanečnici a šest tanečníků choreograf rozehrává myšlenkou: Co když se Julie rozhodne nezemřít? Probouzí se vedle ležícího Romea a retrospektivou si připomíná všechny události, které ji přivedly až do hrobky,“ píše balet na svých stránkách.

Mezinárodní choreografická soutěž Hannover online
Již 34. ročník mezinárodní choreografické soutěže v Hannoveru se poprvé za svou existenci uskuteční virtuálně a digitálně. Až do 7. června jsou všechny choreografie, které byly vybrány do finále, přístupné ke zhlédnutí na této stránce, kde probíhá také divácké hlasování o Cenu publika.

Zajímavostí pro nás je, že jedna ze soutěžních choreografií je částečně české provenience. Vytvořila ji Věra Kvarčáková spolu se svým kolegou z Les Grands Ballets Canadiens Jeremy Galdeanem. Od září 2019 působí jako sólistka v Mannheimu, choreografii ale tanečníci vytvořili ještě v Kanadě na workshopu souboru, byla uvedena na montrealském festivalu Carte Blanche DAC 2019 a měla se objevit také na choreografickém večeru Noverre-Young ve Stuttgartu.

Porotě předsedá Gregor Zöllig (umělecký šéf a šéfchoreograf Staatstheater Braunschweig), členy jsou choreografky Anna Konjetzky, Toula Limnaios, Honji Wang (Company Wang Ramirez), Jacopo Godani (šéf Dresden Frankfurt Dance Compagnie), Richard Wherlock (ředitel baletu v Basileji) a Marco Goecke (ředitel baletu Staatstheater Hannover). O soutěži více na https://ballettgesellschaft.squarespace.com/

 

Nová dávka baletních tipů z online zahraničního vysílání
Mariinské divadlo
na svých stránkách mariinski.tv uvádí od 31. května Bachčisarajskou fontánu a dále bude na stejném kanále vysílat 2. června tříaktový balet Anjelina Preljocaje Le Parc, na hudbu W. A. Mozarta.

San Francisco Ballet vysílá do 5. června choreografii Snowblind Cathy Marston na svém YouTube kanále.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat