Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
V novém týdnu nejen tipy na tanec online z domova a zahraničí, ale pomalu se rodí plány i na pokranténní akce. Divadlo Ponec odvysílá znovu Generaci X, Cirk La Putyka Slapstick Sonatu, na přelomu června a července proběhne online flamenkový festival, primabalerína Barbora Kohoutková chystá na léto netradiční seminář pro mladé tanečníky.
Michal Záhora – Generace X: Helena Arenbergerová (foto Dragan Dragin)

Ponec znovu online s Generací X
Ve čtvrtek 21. května se Divadlo Ponec v rámci svého pravidelného vysílání vrací s choreografií Generace X Michala Záhory v podání Heleny Arenbergerové. Jde o záznam vystoupení, které proběhlo 23. dubna v reálném čase v prázdném divadle Ponec. Květnový večer ale bude také oživen, a to streamem v reálném čase, debatou tvůrců a hostů na téma Generace X v kontextu doby. Jak se vystupovalo v přímém přenosu před prázdným publikem nám po dubnovém představení napsala Helena Arenbergerová, můžete si naše karanténní interview připomenout tady.

Cirk La Putyka (A)live se Slapstick Sonatou
Cirk La Putyka vysílá své streamy ve středu, takže se akce nijak neruší. 20. května Backstage za zbrusu novou show Kaleidoscope a navrch záznam oblíbené Slapstick Sonaty. Nejprve tedy představí nejnovější show a diváci se také dozví, kdy se naživo potkají na její premiéře. Po živém vstupu je na divácké přání připraven záznam představení Slapstick Sonata, která měla loni na podzim derniéru, takže se také řadí k unikátům, které koronavirová krize přinesla divákům z archivů. Záznam byl původně pořízen na jednu kameru pouze pro interní použití, ale divákům to snad vadit nebude.

Karime Amaya na festivalu Den Flamenka (foto Vojtěch Brtnický)

Festival Flamenco De Sofa pod záštitou Dne Flamenka oživí osm týdnů online tanečního světa
Pražský festival Den flamenka, který každým rokem na podzim přiváží do hlavního města hvězdy tohoto žánru, přichází s mezinárodním online festivalem Flamenco De Sofa. Ten vznikl s cílem podpořit flamenkové umělce ve Španělsku, které je jednou z nejvíce pandemií zasažených zemí, a uvede osm představení. Koncerty, festivaly, představení, veřejné i soukromé fiesty jsou zrušeny, i tak si ale pořadatelé našli způsob, jak dostat flamenko zpět na scénu. „V České republice se velice rychle aktivovala umělecká scéna a kulturní život se na čas přenesl do online světa. Teď tyto zkušenosti chceme nabídnout Španělsku, kde to takto tolik nefunguje. Chceme podpořit klenot španělské kultury, který pronikl do celého světa a ten si ho zamiloval,“ říká ředitelka festivalu Karol Martincová. Během minuty se zájemci mohou z pohodlí svého domova přenést do sluncem zalité kolébky flamenka Anadalusie, kde načerpají energii a vášeň, kterou tato svébytná hudebně-taneční kultura nabízí. Online festival začne ve čtvrtek 4. června představením Puntal / Přesný sevillského tanečníka Davida Péreze. Diváci mohou představení a koncerty zhlédnout zdarma, a přitom přispět dobrovolnou částkou pro konkrétní soubor či umělce.

Další červnový čtvrteční večer uvede festival Flamenco De Sofa tanečnici Karime Amayu s představením La Fuente / Pramen, které představila ve světové premiéře na festivalu v Praze před dvěma lety. Pak 18. 6. se mohou diváci těšit na rychle stoupající hvězdu současného flamenka a držitele Grammy Nina de los Reyes s představením Tierra / Země. 25. června uvede online stream tanečníka Antonia Molina “El Chora” s představením Aviso: Bayles de Jitanos. První červencový čtvrtek 2. 7. uvidí diváci představení Muy Especial jedné z nejslavnějších španělských tanečnic současné flamenkové scény La Monety, která vystoupila v roce 2017 v Praze na Dni flamenka. Za další týden 9. července je v programu festivalu Flamenko De Sofa tanečník Pol Vaquero s představením Antojo a o týden později 16. 7. se představí tanečník Adrián Santana v představení Simbiosis. Dva měsíce plné flamenka uzavře 23. 7. Mónica Fernández s Comadre, které otevírá divákům cestu do nejhlubších koutů taneční i lidské duše.

Online stream bude zveřejněn stránkách festivalu www.flamencodesofa.es na YouTube: a na facebookovém profilu festivalu vždy ve čtvrtek v 19 hodin a bude ke zhlédnutí do středy dalšího týdne. Finance vybrané za jednotlivé koncerty budou poslány do Španělska jednotlivým souborům a rozděleny mezi účinkující, kteří vystupují na nahrávkách.

Online festival Flamenco De Sofa pořádá festival Den flamenka.

Festival Den flamenka již pět let přináší na pár dní do podzimní Prahy vášnivou i radostnou atmosféru španělské fiesty. Přidává se tak k celosvětovým oslavám Mezinárodního Dne flameka, který byl ustanoven na 16. listopadu, kdy bylo flamenko v roce 2010 zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vždy v listopadu festival po čtyři dny představuje v Praze flamenkové hvězdy, přináší jak koncerty či taneční představení, tak workshopy, výstavy, bazar či pravou flamenkovou fiestu. Letošní VI. ročník by se měl uskutečnit od 19. do 22. listopadu 2020.

Barbora Kohoutková ve studiu Art of Movement

Tanečník nové generace – letní akademie Barbory Kohoutkové
„Tanečník nové generace“, letní kurzy pro mladé tanečníky a studenty tance začíná letos organizovat jedna z našich nejúspěšnějších baletních umělkyň Barbora Kohoutková. Od 1. do 6. července pro tanečníky od 16 do 25 let a od 27. července do 1. srpna pro studenty od 12 do 15 let.

Při výuce studentů často narážím nejen na špatné pohybové vzorce, ale také jejich nezdravou sebekritiku. Nejsem zastánce dosahování výsledků přes ponížení, urážky a negativní kritiku. Já věřím, že výkon a výsledek práce přijde jako reakce na pozitivní kreativní proces,“ uvozuje tanečnice, která je přitom dávána za příklad, jak tradiční přísná výuka vychovává celosvětově úspěšné tanečníky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat