Týden s tancem

V novém týdnu nejen tipy na tanec online z domova a zahraničí, ale pomalu se rodí plány i na pokranténní akce. Divadlo Ponec odvysílá znovu Generaci X, Cirk La Putyka Slapstick Sonatu, na přelomu června a července proběhne online flamenkový festival, primabalerína Barbora Kohoutková chystá na léto netradiční seminář pro mladé tanečníky.
Michal Záhora – Generace X: Helena Arenbergerová (foto Dragan Dragin)

Ponec znovu online s Generací X
Ve čtvrtek 21. května se Divadlo Ponec v rámci svého pravidelného vysílání vrací s choreografií Generace X Michala Záhory v podání Heleny Arenbergerové. Jde o záznam vystoupení, které proběhlo 23. dubna v reálném čase v prázdném divadle Ponec. Květnový večer ale bude také oživen, a to streamem v reálném čase, debatou tvůrců a hostů na téma Generace X v kontextu doby. Jak se vystupovalo v přímém přenosu před prázdným publikem nám po dubnovém představení napsala Helena Arenbergerová, můžete si naše karanténní interview připomenout tady.

Cirk La Putyka (A)live se Slapstick Sonatou
Cirk La Putyka vysílá své streamy ve středu, takže se akce nijak neruší. 20. května Backstage za zbrusu novou show Kaleidoscope a navrch záznam oblíbené Slapstick Sonaty. Nejprve tedy představí nejnovější show a diváci se také dozví, kdy se naživo potkají na její premiéře. Po živém vstupu je na divácké přání připraven záznam představení Slapstick Sonata, která měla loni na podzim derniéru, takže se také řadí k unikátům, které koronavirová krize přinesla divákům z archivů. Záznam byl původně pořízen na jednu kameru pouze pro interní použití, ale divákům to snad vadit nebude.

Karime Amaya na festivalu Den Flamenka (foto Vojtěch Brtnický)

Festival Flamenco De Sofa pod záštitou Dne Flamenka oživí osm týdnů online tanečního světa
Pražský festival Den flamenka, který každým rokem na podzim přiváží do hlavního města hvězdy tohoto žánru, přichází s mezinárodním online festivalem Flamenco De Sofa. Ten vznikl s cílem podpořit flamenkové umělce ve Španělsku, které je jednou z nejvíce pandemií zasažených zemí, a uvede osm představení. Koncerty, festivaly, představení, veřejné i soukromé fiesty jsou zrušeny, i tak si ale pořadatelé našli způsob, jak dostat flamenko zpět na scénu. „V České republice se velice rychle aktivovala umělecká scéna a kulturní život se na čas přenesl do online světa. Teď tyto zkušenosti chceme nabídnout Španělsku, kde to takto tolik nefunguje. Chceme podpořit klenot španělské kultury, který pronikl do celého světa a ten si ho zamiloval,“ říká ředitelka festivalu Karol Martincová. Během minuty se zájemci mohou z pohodlí svého domova přenést do sluncem zalité kolébky flamenka Anadalusie, kde načerpají energii a vášeň, kterou tato svébytná hudebně-taneční kultura nabízí. Online festival začne ve čtvrtek 4. června představením Puntal / Přesný sevillského tanečníka Davida Péreze. Diváci mohou představení a koncerty zhlédnout zdarma, a přitom přispět dobrovolnou částkou pro konkrétní soubor či umělce.

Další červnový čtvrteční večer uvede festival Flamenco De Sofa tanečnici Karime Amayu s představením La Fuente / Pramen, které představila ve světové premiéře na festivalu v Praze před dvěma lety. Pak 18. 6. se mohou diváci těšit na rychle stoupající hvězdu současného flamenka a držitele Grammy Nina de los Reyes s představením Tierra / Země. 25. června uvede online stream tanečníka Antonia Molina “El Chora” s představením Aviso: Bayles de Jitanos. První červencový čtvrtek 2. 7. uvidí diváci představení Muy Especial jedné z nejslavnějších španělských tanečnic současné flamenkové scény La Monety, která vystoupila v roce 2017 v Praze na Dni flamenka. Za další týden 9. července je v programu festivalu Flamenko De Sofa tanečník Pol Vaquero s představením Antojo a o týden později 16. 7. se představí tanečník Adrián Santana v představení Simbiosis. Dva měsíce plné flamenka uzavře 23. 7. Mónica Fernández s Comadre, které otevírá divákům cestu do nejhlubších koutů taneční i lidské duše.

Online stream bude zveřejněn stránkách festivalu www.flamencodesofa.es na YouTube: a na facebookovém profilu festivalu vždy ve čtvrtek v 19 hodin a bude ke zhlédnutí do středy dalšího týdne. Finance vybrané za jednotlivé koncerty budou poslány do Španělska jednotlivým souborům a rozděleny mezi účinkující, kteří vystupují na nahrávkách.

Online festival Flamenco De Sofa pořádá festival Den flamenka.

Festival Den flamenka již pět let přináší na pár dní do podzimní Prahy vášnivou i radostnou atmosféru španělské fiesty. Přidává se tak k celosvětovým oslavám Mezinárodního Dne flameka, který byl ustanoven na 16. listopadu, kdy bylo flamenko v roce 2010 zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vždy v listopadu festival po čtyři dny představuje v Praze flamenkové hvězdy, přináší jak koncerty či taneční představení, tak workshopy, výstavy, bazar či pravou flamenkovou fiestu. Letošní VI. ročník by se měl uskutečnit od 19. do 22. listopadu 2020.

Barbora Kohoutková ve studiu Art of Movement

Tanečník nové generace – letní akademie Barbory Kohoutkové
„Tanečník nové generace“, letní kurzy pro mladé tanečníky a studenty tance začíná letos organizovat jedna z našich nejúspěšnějších baletních umělkyň Barbora Kohoutková. Od 1. do 6. července pro tanečníky od 16 do 25 let a od 27. července do 1. srpna pro studenty od 12 do 15 let.

Při výuce studentů často narážím nejen na špatné pohybové vzorce, ale také jejich nezdravou sebekritiku. Nejsem zastánce dosahování výsledků přes ponížení, urážky a negativní kritiku. Já věřím, že výkon a výsledek práce přijde jako reakce na pozitivní kreativní proces,“ uvozuje tanečnice, která je přitom dávána za příklad, jak tradiční přísná výuka vychovává celosvětově úspěšné tanečníky.

Popis kurzů slibuje všestranný program: „Naše letní akademie bude společná cesta kreativním procesem různých pohybových stylů. Den bude začínat Gyrokinesis® nebo jógou pro tanečníky, aby se tělo připravilo na trénink. Odpoledne bude prostor na repertoár, variace, contemporary a čeká Vás přednáška s úžasnou osobností, specialistkou na výživu a zdravou stravu PharmDr. Margit Slimákovou, které se mohou zúčastnit i rodiče! Dále přednáška o tom, jak se starat o svoji psychiku, čelit negativní kritice, zvládat emoce s Tomášem Pourem z „Bezpečné viny“. Blahodárné účinky meditace Vám představí Tereza Cíchová, společně si ji vyzkoušíte a představí Vám i Jóga nidru jako skvělý nástroj k uvolnění stresu.“ Repertoár contemporary dance a metodu Gaga představí Nataša Notovná a dalším pedagogem současného tance bude Martin Dvořák z ProART Company. Kurzy se budou konat v prostorách Baletní školy Terpsichore v Maceškově paláci na Vinohradech.

Informace budou k dispozici na stránkách www.artofmovement.cz, kde také najdete informace o dalších kurzech. Barbora Kohoutková má licenci pro výuku systému Gyrotonic a Gyrokinesis již od roku 2008. „Kdybych dřív věděla to, co vím teď, určitě bych neměla třináct operací,“ řekla nám jednou ve velkém rozhovoru, který si můžete připomenout i dnes. Nedávno jsme také publikovali anketní rozhovor, ve kterém se svěřila se svou současnou situací. Barbora Kohoutková jistě patří ke vzorům nejen jako skvělá tanečnice, ale i touto svou současnou iniciativou dává příklad, jak se nenechat zastavit krizí, ale jít dál za svým posláním.

Tipy ze zahraničních scén:

Z repertoáru amerického San Francisco Ballet můžete do 22. května sledovat půlhodinový kus choreografa Justina Pecka Hurry Up, We´re Dreaming.

New York City Ballet na svém YouTube kanálu uvádí 19. května Diamanty z proslulých Jewels – Drahokamů George Balanchina, záznam je jako obvykle přístupný 72 hodin. Od 22. května budou k dispozici choreografie Christophera Wheeldona, Liturgy a Carousel.

Velmi intenzivně svou Digitální sezonu rozpohyboval Australský národní balet, který od 14. do 28. května svým divákům zprostředkuje třídílný večer: The Narrative of Nothing Graeme Murphyho, Dyad 1929 Wayna McGregora a Warumuk – In the Dark Night Stephena Page.

Stuttgarter Ballett zpřístupní od 22. do 29. května na svých stránkách balet Smrt v Benátkách, v choreografii Demise Volpiho, na hudbu Benjamina Brittena. Jde o záznam z premiéry z roku 2017.

Hamburský balet Johna Neumeiera bude od 21. do 23. a od 30. května do 1. června uvádět online dokument John Neumeier at Work, půlroční časosběrný dokument z roku 1987. Zároveń 23. května bude zpřístupněn dokument Neumeier a Nižinský a do třetice 28. května německý dokument John Neumeier – Uterwegs. Na stránkách souboru publikoval slavný choreograf krátké vyjádření k bezprecedetní situaci, v jaké se ocitl poprvé za 47 let svého působení. Zrušeny jsou Baletní dny, Nijinsky Gala a na příští sezonu se pokusí přesunout nastudování Wheeldonovy Zimní pohádky. Zároveň zdůraznil, že v současné situaci by se politici měli zasadit o podporu kultury jako prvku stmelujícího společnost a podpořit je ve svobodné tvorbě, neboť pandemie ohrožuje nejen zdraví, ale i civilizační výdobytky lidstva.

Některé online obsahy sice nejsou úplně zadarmo, ale i tak zaslouží pozornosti a zvážení. Choreograf Matthew Bourne a jeho soubor New Adventures nabízejí na svých stránkách možnost stahování nebo jako v online knihovně k zapůjčení (přesněji jde o zpřístupnění záznamu inscenace na platformě Vimeo) čtyř svých oblíbených produkcí, jimiž jsou Labutí jezero, Romeo+Juliet, The Car Man a Popelka.

Na YouTube Mariinského divadla si můžete pustit záznam baletu Spící krasavice (podle původní choreografie Maria Petipy revidováno Konstantinem Sergejevem a Eldarem Alijevem). V přenosu dnes 19. května uvádí záznam gala z roku 2018, kterým baletní soubor slavil 200. narození Maria Petipy. Na programu byla Glazunovova Roční období v baletní podobě (ch.  Konstantin Keikhel), druhé jednání ze Snu noci svatojánské v choreografii G. Balanchina a třetí jednání ze Spící krasavice. Dirigoval Valerij Gergijev.

Záznam představení San Francisco Ballet Romeo a Julie v choreografii Helgi Thomassona uvádí Lincoln Center for the Performing Arts na svém Youtube kanálu v podání Marie Kochetkove a Davita Karapetyana.

Nederlands Dans Theater zveřejňuje některé choreografie a rozhovory s autory na Vimeu. Na stránce věnované tanečním videím najdete odkazy na streamy, které jsou ale přístupné většinou jen týden. Ke zhlédnutí jsou nyní rozhovory s choreografy Hofeshem Schechterem a s Jiřím Kyliánem.

American Ballet Theatre se také otevřelo svým divákům online. Tento týden věnuje na svých stránkách baletu Bajadéra v choreografii Natalie Makarové, která vznikla před 40 lety. V úterý rozhovor se sólisty, kteří měli hrát hlavní role v aktuální sezoně v metropolitní opeře, Olgou Smirnovou a Kimin Kimem, ve středu rovněž rozhovor s tanečníky, kteří se měli objevit na scéně, ve čtvrtek dokument o baletu, ve kterém se objevila sama Makarová, v pátek online baletní hodina a v sobotu a v neděli další rozhovory a backstage pohledy do zákulisí tvorby. Sledovat můžete například na YouTube.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat