Festival Lípa Musica se letos musí obejít bez zahraničních umělců

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica bude letos kvůli koronavirové pandemii bez zahraničních hostů. Milovníci hudby tak mimo jiné přijdou o vystoupení světově proslulého souboru hráčů na historické nástroje L’Arpeggiata, který měl 12. září vystoupit na zahajovacím koncertu.
Špačci ve fraku – Lípa Musica, Teplice 2019 (foto Lukáš Marhoul)

Festival se letos uskuteční už podevatenácté a nabídne 20 koncertů a doprovodných programů na 11 místech Libereckého a Ústeckého kraje. Zahájí provedením Händelova oratoria Mesiáš v podání Collegia 1704. Kvůli koronavirovým opatřením museli organizátoři zrušit i plánované koncerty v Sasku. „Skutečnost, že se musíme letos vzdát mezinárodního rozměru festivalu, nás velmi mrzí, protože právě tento ročník byl připravován v podobě z kategorie snů a jako pořadatelé jsme se velmi těšili z toho, že se podařilo zajistit tak významné umělce,“ řekl ředitel festivalu Martin Prokeš.

Dramaturgicky se festival soustředí především na prezentaci vybraných interpretů klasické hudby i alternativních hudebních žánrů z České republiky, hlavním tématem budou housle. „Hlavní téma promlouvá skrze uměleckého garanta, fenomenálního houslistu Josefa Špačka. Housle nás tak budou někdy latentně, někdy sólově provázet celým festivalem. Josef Špaček se bude významně věnovat i dětem v rámci kurzů a společného koncertu tradičně se ZUŠ v České Lípě a také pokročilejším houslistům v kurzech pro ZUŠ v Liberci,“ dodal ředitel festivalu.

Festival Lípa Musica začínal v roce 2000 jako přehlídka duchovní hudby s pěti koncerty, postupně se rozšířil i do sousedních regionů. Liberecký kraj festival zařadil mezi 16 nejvýznamnějších akcí v regionu. Na jeho organizaci dá letos přes milion korun, z toho velká část je na zahajovací koncert, který je v posledních letech Koncertem pro kraj.

Mohlo by vás zajímat