Festival v Bregenci se poprvé od svého vzniku nekoná

Vedení operního festivalu Bregenzer Festspiele (BF) se rozhodlo zrušit jeho letošní ročník. Omezení rakouského ministerstva zdravotnictví, týkající se počtu diváků v hledišti a vzdáleností mezi nimi, jsou podle mluvčích festivalu nerentabilní. Festival tak bude přerušen poprvé od svého založení v roce 1946.
G. Verdi: Rigoletto – Bregenzer Festspiele 2019 (foto Anja Köhler / Bregenzer Festspiele)

Stejně jako minulý rok i letos měla být ústřední inscenací festivalového programu inscenace Verdiho opery Rigoletto v hudebním nastudování Enriqua Mazzoly s monumentální výpravou Daniela Squea. BF byl letos naplánován od 22. července do 23. srpna 2020, bohužel se však neuskuteční.

Festivalové hlediště má kapacitu 7000 lidí a v loňském roce se festivalu a jeho akcí zúčastnilo okolo 250 000 lidí. Pro letošní rok již bylo vytištěno 203.000 letenek, z nichž asi 80 procent bylo vyprodáno, přestože pokladna BF byla měsíce uzavřena. Podle regulací rakouského ministerstva zdravotnictví by na jedno představení vycházelo povolení ze začátku 250 diváků, v srpnu 500 diváků, v nejlepším případě však ne více než 1000 diváků. Podle mluvčích festivalu tak výtěžnost představení za takovýchto podmínek nepokrývá ani náklady na provoz.

Ředitel festivalu Hans-Peter Metzler byl jednoznačně proti realizaci festivalu za omezujících opatření. Program festivalu tak bude přeložen na příští rok.

Na rok 2021 se přesouvají reprízy Verdiho Rigoletta na scéně „Spiel auf dem See“, ale i premiéra opery Nero od Arriga Boita 21. července v místním Festspielhausu. Dohromady se uskuteční 26 představení.

Ti, kteří si již zakoupili vstupenky, mohou od pondělí 18. května 2020 požádat na stránkách festivalu o navrácení vstupného nebo o náhradní datum představení příští rok.

Festival v Bregenci je jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí v oblasti Bodamského jezera. Jeho konání je důležitou součástí ekonomiky této oblasti a zrušení festivalu může vést až k bankrotu některých provozovatelů ubytovacích služeb, zejména ve Vorarlbersku.

BF se od roku 1946 koná každoročně a proslavila jej zejména největší světová scéna na hladině jezera „Spiel auf dem See“. Pravidelným hostem festivalu je mimo jiné i Pražský filharmonický sbor pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat