Ceny Jantar za celoživotní přínos dostali in memoriam Patricia Burda Janečková a Norbert Lichý

Moravskoslezské kulturní Ceny Jantar za celoživotní přínos na galavečeru v Ostravě dostali in memoriam herec Norbert Lichý a zpěvačka Patricia Burda Janečková. Mezi oceněnými za rok 2023 jsou například v kategorii populární a alternativní hudby klavíristka Nikol Bóková a autorská dvojice Radovan Šťastný a Michal Žáček. Výsledky vyhlásili organizátoři z pořádající společnosti ProJantar. Ceny Jantar jsou určeny umělcům spojeným s Moravskoslezským krajem.
Patricia Burda Janečková (foto Tomáš Nosil)
Patricia Burda Janečková (foto Tomáš Nosil)

“Jak Norbert Lichý, tak Patricia Burda Janečková se výrazným způsobem zapsali do srdcí mnoha lidí, navíc v obou případech lze hovořit o skutečném fenoménu. Obě tyto osobnosti lze označit za ikony svého oboru. Nic na tom nemění ani fakt, že Patricia nás opustila v pouhých 25 letech. Předčasný odchod obou těchto výrazných umělců mě hluboce zasáhl,” uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo.

Kreativní ředitel Cen Jantar Aleš Honus řekl, že hvězdy se jmény obou oceněných umělců přibydou na Jantarovém schodišti slávy v Dolních Vítkovicích.

Kromě dvou cen za celoživotní přínos rozdali organizátoři dalších čtrnáct cen v deseti kategoriích. Lichý byl oceněn také v kategorii činoherního divadla za hlavní roli v inscenaci Otec nastudované režisérem Janem Holcem v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, která získala i cenu pro činoherní inscenaci roku. V ženské herecké kategorii dostala cenu Kamila Janovičová za hlavní roli v inscenaci Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (NDM) Nora.

V operní kategorii byli oceněni Kateřina Hebelková za dvojroli Alžběty a Venuše v inscenaci opery Richarda Wagnera Tannhäuser a Gianluca Zampieri za titulní roli ve stejné inscenaci. Cenu v muzikálové kategorii získali Juraj Čiernik za roli Fagina v muzikálu Oliver! a Michaela Horká za roli paní Lovettové v inscenaci Sweeney Todd: Ďábelský lazebník z Fleet Street. Vítězkou v kategorii balet se stala tanečnice Shino Sakurado za výkon v inscenaci Hora. Všechna představení uvádí NDM.

V kategorii populární a alternativní hudby obdržela cenu klavíristka Nikol Bóková za loňské album Expedition a autorská dvojice Radovan Šťastný a Michal Žáček. Bóková cenu dostala i loni. Za vážnou hudbu převzal cenu houslista Jiří Vodička.

“Vítězem kategorie literatura se stala Elli Tiliu Motýlová, za výtvarné umění byl oceněn malíř Jakub Špaňhel. I letos byla udělena zvláštní cena za mimořádný přínos na poli alternativního umění – tentokrát se jejím držitelem stal opavský spolek Bludný kámen,” uvedl Honus.

Laureáti Cen Jantar 2023:

Cena za celoživotní díloNorbert Lichý, Patricia Burda Janečková
Populární a alternativní hudbaNikol Bóková, Radovan Šťastný/Michal Žáček
Vážná hudbaJiří Vodička
Činoherní divadloKamila Janovičová, Norbert Lichý
Činoherní divadlo – inscenace rokuOtec (Divadlo Petra Bezruče)
Operní divadloKateřina Hebelková, Gianluca Zampieri
Balet a taneční divadloShino Sakurado
Muzikál a operetaMichaela Horká, Juraj Čierník
Výtvarné uměníJakub Špaňhel
LiteraturaElli Tiliu Motýlová
Kalený JantarBludný kámen

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments