Ceny Thálie budou předány v sobotu v ND

Výroční ocenění udělované hereckou asociací Ceny Thálie, které budou předány v sobotu 28. března z jeviště historické budovy Národního divadla, letos poprvé nabídnou muzikálová, činoherní, baletní a operní vystoupení. Jubilující Herecká asociace je předá už podvaadvacáté. Podle režiséra večera Ondřeje Kepky půjde o všehochuť z každého oboru.Moderátorem večera v přímém přenosu České televize a stanice Českého rozhlasu Dvojka bude podesáté plzeňský herec, režisér a komediograf Antonín Procházka. Poprvé se toho zhostil v roce 2006.

„Vyšli jsme z tradice, kterou jsme vymysleli před pěti lety, že část moderace bude předtočená v různých divadlech. Navštívili jsme jich dosud před dvě desítky. Letos se bude mluvit o zvláštnostech a raritách, které v nich lze najít,” řekl Kepka. V průběhu večera přijde řeč i na Mezinárodní den divadla a 25. výročí Herecké asociace. Protože se leccos z programu připravilo předem, uvedeno bude i video, které tragicky zesnulý Peter Kovarčík jako marketingový partner Cen Thálie pro slavnostní večer natočil.

Odborné poroty letos za umělecké výkony nominovaly dvacet čtyři umělců, mezi nimiž jsou například herci Vilma Cibulková, Ondřej Brousek, Zdena Herfortová a Jaromír Dulava, tanečníci Richard Ševčík a Tereza Podařilová a operní pěvci Ivana Veberová a Aleš Briscein.

Nejvíce nominací za rok 2014 získalo Národní divadlo – sedm, z toho pět baletních. V kategorii tanečnic má česká první scéna už trofej jistou, neboť v dámské finálové trojici jsou výhradně jeho baletky. Další pražské scény mají dohromady také sedm nominací; z toho dvě připadají díky výkonům v inscenaci Shakespearova Hamleta na Švandovo divadlo.

Mimopražským scénám vévodí Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni, které je zastoupeno třikrát. Po dvou nominacích mají brněnské Městské divadlo, ostravské Národní divadlo moravskoslezské a českobudějovické Jihočeské divadlo, s jednou nadějí vstoupí do finále Moravské divadlo Olomouc.

Vedle výročních cen budou předány ceny za celoživotní mistrovství v oboru činohra, opera, balet, muzikál a v oboru loutkového divadla. O jejich laureátech rozhoduje prezidium Herecké asociace. Jeho členové určují také držitele Ceny Thálie pro mladého činoherce do třiatřiceti let a zvláštní ceny Kolegia.

Celkem bude předáno patnáct ocenění, které vytvořili podle výtvarného návrhu architekta Bořka Šípka skláři z hutě AJETO v Lindavě u Nového Boru. Kompletní nominace jsou na adrese www.ceny-thalie.cz.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat