Cenzuru poznal i Benjamin Britten

Jedna z nejslavnějších oper Benjamina Brittena byla cenzurována a označena za “silně obscénní” před tím, než byla vůbec poprvé uvedena na jevišti. To odhaluje zcela nová biografie, která vyjde u příležitosti jubilea skladatelova narození. Šlo o operu Zneuctění Lukrécie, tedy o jednu z partitur, která Brittenovi už za jeho života přinesla označení největšího operního skladatele 20. století. Záznamy z úřadu lorda Chamberlaina, který měl cenzuru divadelních představení až do roku 1968 v Británii na starosti, zmiňují pobouření ze sexuálně sugestivního libreta a scén, ale i z hudebních motivů opery. Jasně dokládají to, jak úřady nařídily její přepracování, když uvádění původní partitury zakázaly.

Opera, napsaná v roce 1946, byla původně inspirována básní Williama Shakespeara. Tedy klasickým příběhem o znásilnění  Lukrécie, římské šlechtičny, princem Tarquiniem, které jí dovedlo k sebevraždě. A celá událost vedla k lidovému povstání proti králi.V Brittenově původní verzi zpívá mužský sbor “Vezme ji za ruku a umístí ji na svůj tasený meč”, po něm následuje ženský sbor zpívající  “Tak zranil ji  stejnou chlípnou touhou / A rána jen jeho meč může léčit.”

Dokumenty v British Library ukazují, že jedním z úředníků lorda Chamberlaina, přezkoumávající operu, byl člověk, který  který zakázal i znovuvydání románu Milenec lady Chatterleyové, který způsobil skandál, když byl poprvé publikován v roce 1928.

Oficiálně ve zdůvodnění tento královský úředník napsal: “Je jisté, že bychom měli nakreslit tlustou čáru pod poněkud průhledné úsilí skladatele  zabalit ošklivou skutečnost do krásného jazyka odrážejícího se ve zpěvu sborů. Je to jen o málo lepší než oplzlosti v románu Milenec lady Chatterleyové. ” Mnozí z britských hudebních teoretiků a publicistů jsou ohromeni faktem, že ve dvacátém století byl v Británii – jednom z nejdemokratičtějších států – někdo donucen změnit své umělecké dílo tak, aby vyhověl cenzorům.
Tento fakt i mnoho dalšího zajímavého ze života Benjamina Brittena se objeví v novém životopisu Paula Kildei, dirigenta a a jednoho z největších odborníků na osobnost slavného skladatele. Kniha bude vydána u příležitosti stého výročí skladatelova narození.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na