Čerství laureáti Broumovské klávesy vystoupí na charitativním koncertě na Polské ambasádě

12. ročník mezinárodní klavírní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa, který proběhl o víkendu v klášteře Broumov, už zná své vítěze. Mladí laureáti vystoupí hned v pondělí 11. dubna 2022 v 18:00 hodin na slavnostním koncertě laureátů na Velvyslanectví Polské republiky v Praze. Koncert je koncipován jako charitativní, výtěžek bude věnován do sbírky Broumovsko pro Ukrajinu.
Broumovská klávesa 2022 (zdroj Broumovská klávesa, foto Michal Sedláček)
Broumovská klávesa 2022 (zdroj Broumovská klávesa, foto Michal Sedláček)

Letošního ročníku Broumovské klávesy se zúčastnilo celkem třiatřicet soutěžících z Česka, Slovenska, Polska, Rakouska, Ruska a Ukrajiny. Soutěžilo se multifunkčním sále Dřevník od pátku 1. dubna do neděle 3. dubna 2022.

Výkony soutěžících hodnotila odborná porota, v níž každoročně zasedají koncertní klavíristé a významní představitelé předních kulturních institucí. V letošním roce to byl umělecký ředitel soutěže Ivo Kahánek, Jan Simon (předseda poroty), David Mareček, Milan Langer a Eliška Novotná. Ze zahraničních porotců pak polský koncertní pianista a umělecký ředitel International Royal Cracow Piano Festival Marian Sobula.

“Letošní již 12. ročník Broumovské klávesy znovu potvrdil, že navzdory složité době se nemusíme o budoucnost umění a klavíru bát. Úroveň byla ve všech věkových kategoriích vysoká a letos zejména v těch starších (což v minulosti nebylo vždy zvykem), šlo o skutečně dramatické souboje hned několika výrazných mladých pianistů. Zároveň se v mladších kategoriích objevily talenty, které jsem neznal. Už teď se těším, jak budu sledovat jejich vývoj, například za rok na Broumovské klávese s pořadovým číslem 13!” zhodnotil letošní úroveň soutěže její ředitel Ivo Kahánek.

Pro mladé klavíristy je Broumovská klávesa příležitostí zahrát si před publikem a odbornou porotou a získat tak zkušenosti pro další klavírní i soutěžní dráhu. „Byl jsem na Broumovské klávese již počtvrté a je mi skoro smutno, že příští rok už kvůli věku nebudu moci soutěžit. Věřím ale, že se do Broumova vrátíme třeba v létě na výlet s možností přespání v úžasném broumovském klášteře,“ říká Pavol Bohdan Zápotočný ze slovenského Martina, jenž se umístil na 2. místě ve 4. kategorii.

Kromě finanční odměny čekají na vítěze živá vystoupení. Nejbližším vystoupením je Koncert laureátů na velvyslanectví Polské republiky v Praze ve Valdštejnské ulici, který se koná v pondělí 11. dubna 2022 od 18:00 hodin. Koncert je otevřen veřejnosti, místo je nutné zarezervovat a účast potvrdit do 10. dubna 2022. Vstupné je dobrovolné. Výtěžek z koncertu bude použit na humanitární pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny, kteří našli azyl na Broumovsku prostřednictvím sbírky Broumovsko pro Ukrajinu.

Výsledky 12. ročníku Mezinárodní soutěže Broumovská klávesa 

1. kategorie (do 11 let včetně):
1. místo – Klára Gibišová
1. místo – Anna Zimowska (Polsko)
2. místo – Jaroslav Skalka
3. místo – Matěj Korytář
3. místo – Nikol Hamplová
Čestné uznání 1. stupně – Amálie Vlčková
Čestné uznání 2. stupně – Sofiia Kotiuk (Polsko), Magdaléna Kovářová, Anna Šmerdová, Markéta Sladkovská

2. kategorie (12–13 let):
2. místo – Adam Znamirovský
3. místo – Eva Emilia Rautner (Rakousko)

3. kategorie (14–15 let):
1. místo – Denis Stefanov (Ukrajina / Česká republika)
1. místo – Semjen Yakimov (Rusko)
2. místo – Jonáš Doležel
3. místo – Anežka Konečná
Čestné uznání – Simon Burcl, Lucie Baláková

4. kategorie (16–17 let):
1. místo – Klára Skalková
2. místo – Pavol Bohdan Zápotočný (Slovensko)
3. místo – Jakub Danys
3. místo – Ema Adámková
Čestné uznání – Rozálie Číhalová, Vít Kittel

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments