Česká dvouplátková akademie slaví 10 let existence

Největší akademie hry na hoboje a fagoty, Česká dvouplátková akademie, která je každoročně pořádána v Ratajích nad Sázavou, slaví desáté narozeniny. Deset let za sebou (i během covidu) se uskutečnily tyto jedinečné týdenní hudební kurzy, které jsou doprovázeny koncerty, workshopy a besedami i pro veřejnost.
Česká dvouplátková akademie (zdroj Česká dvouplátková akademie)
Česká dvouplátková akademie (zdroj Česká dvouplátková akademie)

Mnozí z těch akademiků, kteří byli před deseti lety ještě malými dětmi, mají dnes své řidičské průkazy a místa v orchestrech a orchestrálních akademiích. Po deseti letech aktivit Českého spolku dvouplátkových nástrojů pro pozvednutí hobojového a fagotového řemesla v ČR jsou vidět značné úspěchy: „Deset let uteklo jako voda a vaše aktivity mají nadmíru pozitivní dopad do regionů. Jen v naší škole se paní fagotistka i obě hobojistky aktivně hlásí k vašemu spolku. Velmi je vaše činnost motivuje – setkávání a sdílení s lektory, hudebníky, kolegy, a v neposlední řadě vždy přichází nová inspirace, která se prolíná každou akcí,“ alespoň tak hodnotí akci ředitel jedné z českých ZUŠ a člen Asociace základních uměleckých škol.

V Ratajích nad Sázavou v týdnu od 9. do 16. července můžete vidět mladou, talentovanou a velmi nadějnou generaci hobojistů a fagotistů, kteří posouvají umění hry na hoboj a fagot v ČR stále kupředu.

Zahajovací koncert České dvouplátkové akademie se koná v sobotu 9. července 2022 od 18:00 hodin na zámku Rataje nad Sázavou. Mezi vystupujícími jsou přední hráči české klasické scény a členové České filharmonie, na koncertě ovšem vystoupí i sólistický pár spolupracující s nejvýznamnějšími orchestry světa – německá hobojistka Clara Dent Bogányi a maďarský fagotista Bence Bogányi.

Máte rádi klasiku, ale milujete taky folklór? Na své si jistě přijdete na koncertě v neděli 10. července od 17:00 hodin na zámku Rataje nad Sázavou. Klasičtější i lidovější skladby pro cimbál, hoboje a fagoty zahraje přední filharmonický soubor. Můžete se těšit na Variace pro fagot a cimbál od Jaroslava Pelikána nebo na rumunské, slovenské i romské úpravy lidových písní.

Během koncertu v pátek 15. července 2022 od 18:00 vystoupí na nádvoří ratajského hradu účastníci České dvouplátkové akademie a většinou v rámci komorních souborů představí své umění publiku. Na závěr vystoupí šedesátičlenný dvouplátkový orchestr. Vhodné pro rodiny s dětmi a milovníky historie.

Na závěrečném koncertě konaném 16. července 2022 od 15:00 hodin vystoupí na zámku Rataje nad Sázavou všichni účastníci akademie. Během koncertu proběhne také závěrečný ceremoniál kurzu. Koncert završí dvouplátkový orchestr ČSDN.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments