Česká filharmonie dnes na Pražském jaru propojí tři zdánlivě nesourodá díla

Na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro dnes v Obecním domě Česká filharmonie zahraje Symfonii č. 9 d moll s Ódou na radost Ludwiga van Beethovena. Orchestr pod vedením německého dirigenta Christopha Eschenbacha v první polovině programu provede dílo Atmosphères od Györgyho Ligetiho a Píseň osudu Johannese Brahmse, ve které autor zhudebnil básnický text Friedricha Hölderlina.
Christoph Eschenbach (foto Manu Theobald)
Christoph Eschenbach (foto Manu Theobald)

S Českou filharmonií vystoupí Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem a čtveřicí sólistů Simonou Šaturovou (soprán), Lucií Hilscherovou (mezzosoprán), Stevem Davislimem (tenor) a Janem Martiníkem (bas). Stejný program a protagonisty bude mít v pátek 2. června 2023 také závěrečný koncert 78. ročníku Pražského jara, který zakončí Beethovenova Devátá symfonie se závěrečnou větou Óda na radost na text básně Friedricha Schillera.

“Lidský duch a jeho touha objevovat, hledat světlo a radost – tak by šlo charakterizovat program závěrečného koncertu, na němž Christoph Eschenbach propojí tři zdánlivě nesourodá díla,” charakterizoval koncert dramaturg Pražského jara Josef Třeštík.

Christoph Eschenbach, rodák z Vratislavi, za války osiřel a vyrůstal u příbuzných v Aachenu. Uměleckou dráhu zahájil jako úspěšný klavírista. Za podpory Goerge Szella a Herberta von Karajana účinkoval čím dál více jako dirigent. Za padesát let trvající kariéru z pozice šéfdirigenta vedl tělesa, jako jsou Tonhalle Zürich, Orchestre de Paris či Philadelphia Orchestra, a řídil všechny významné světové orchestry včetně Berlínských i Vídeňských filharmoniků. Od roku 2019 je hudebním ředitelem berlínského Konzerthausu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments